Vanuit "Hugo Waard" in het oude centrum gaat de karavaan door naar Veenhuizen. Voor de kerk wordt de vlag gehesen door de zeekadetten en op de begraafjplaats, waar de drie gesneuvelde Engelse vliegers zijn begraven is een korte ce remonie. Deze graven zijn geadopteerd door leerlingen van Sint Josephschool. Zij gaan meestal ergens halverwege april naar deze plaats om een bloemengroet te brengen, en in het kerk je is dan een samenspraak, vaak met de burgemeester die de kinderen iets verteld over het hele gebeuren. Na deze plechtigheid terug naar Heerhugowaard Centrum naar het Monument op de Dreef. Hier vindt op 4 mei de jaarlijkse dodenherdenking plaats. Ook hier zullen we de vlag hijsen en het Wilhelmus zingen. Daarbij wordt een woordje gedaan en een gedicht voorgedragen. Ter afsluiting van de 5 mei viering, brengen we een bezoek aan Bevrijdingspop op het Raadhuisplein. Daar waar de jeugd zijn invulling geeft aan de bevrijdingsdag overhandi gen wij de laatste stormlantaarn. Het programma van 5 mei zit ingebed in een strak tijdsche ma. We zijn blij met de hulp van HERA, van de senioren en de jeugdleden. We vinden het belangrijk dat er met dit vuur op deze plaatsen aandacht wordt besteed aan de herinnering van de oorlog en de bevrijding. Programma 5 mei 2018 11.30 uur: Aankomst in Ursem, de groep atleten en volgers van HERA 12.00 uur: Ontsteken van het vuur op de Elf Oktoberstraat 12.30 uur: Aankomst in Rustenburg op de Gerard Veldman brug 12.45 uur: Aankomst Familiekerk 't Kruis 13.00 uur: Aankomst Verzetsmonument Oosttangent: Vrouwen van Ravensbrüek 13.30 uur: Aankomst Nieuwbouwwijk Broekhom 14.45 uur: Aankomst De Raatstede 15.15 uur: Aankomst Hugo Waard 16.00 uur: Aankomst Kerk/Begraafplaats in Veenhuizen 16.45 uur: Aankomst Monument Dreef 17.00 uur: Aankomst op het Raadhuisplein Vrouwen uit het het verzet Bronnen: De website van Bevrijdingsvuur.nl: www.bevrijdingsvuur.nl Vrouwen van Ravensbrüek, Elly Ballus via google Foto's: Jos Rutte, mei 2016, 2017 Foto's: Johan de Vries, mei 2017 Elly Baltus maakte een vrouwenfiguur en gebruikte voor de jurk een oude deur van een deportatietrein en voor de kamp kleding ribkarton. Het geheel is vervol gens in brons gegoten. Ze houdt haar linkerarm gebogen voor het lichaam. Ze heeft haar rechterhand gebald. In de jurk zijn namen van ver zet s kranten gegraveerd, zoals Het Parool, Vrij Nederland en Trouw. Op de 90 centimeter hoge sokkel zijn aan de voorzijde regels opgenomen uit Het lied der achttien dooden, een gedicht van Jan Campert "Maar 't hart dat het niet laten kon schuwt nimmer het gevaar; het weet hoe eenmaal in dit land de vrijheid werd geëerd"

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2018 | | pagina 13