Wie zijn er allemaal bij betrokken op 5 mei? Jos en Co zijn in Ursem om de Heragroep te ontvangen. Samen met de Zeekadetten uit Heerhugowaard (van de boot bij de spoor wegovergang over het kanaal). Zij zien er prachtig uit in hun uniform, het zijn net ma trozen. Ze zijn heel enthousiast. Ook komen er 6 oude militaire voertuigen (Een Rode Kruis auto en nog een aantal Jeeps van Keep on rolling) en 2 of 3 legervetera- nen (niet uit de 2de WO). Co vertelde dat er in 2017 ene Breed, van het Warenhuis Breed was meegereden in de jeep. Adriaan Breed, lang geleden geëmigreerd naar Nieuw Zeeland. Hij had vroeger al een scheldnaam, "ome Rimboe") Co kon 3 meter zwemmen maar Adriaan kon 380 meter zwemmen. Adriaan was geïnteresseerd in het leger, en had allemaal legerspullen op zolder. Toen kwam de Koreaanse oorlog, daar wilde hij naar toe. Maar zijn moeder ging naar het ge meentehuis en zei daar: "Moin Adriaan gaat niet naar Korea". In het voorjaar van 2017 kwam Co Jos Breed tegen, de jongste broer van Adriaan. Jos zei tegen Co: "Co, weet je wie er over is? "Adriaan, ome Rimboe!! Jawel.Adriaan werd uitgenodigd om met de jeep mee te rijden. "Een prachtdag", vond Adriaan, "wel flink koud in die open jeep Na de ceremonie in Ursem vertrekt de kara vaan richting Heerhugowaard: de HERAlopers, de volgwagens, de militaire volgwagens, de vlootaalmoezenier, de zeeka detten, Mevr. Riet Zut, Jos Rutte en Co Zut en de mensen van de 4/5 mei vereniging van Ursem. Op welke gedenkplaatsen stoppen jullie? Onderweg, bij de gedenkplaat op de Gerard Veldmanbrug in Rustenburg, vindt een kleine ceremonie plaats en wordt de stormlantaarn achtergelaten. De brug is vernoemd naar de commandant van de verzetsgroep. Bij deze brug liep de verzetsgroep in de val van de Duitsers. Hierbij kwamen dertien jonge mannen om het leven. Op 4 mei vindt ook op deze brug de jaarlijkse dodenherdenking plaats. Kinderen van de Bavo school uit Ursem hebben deze plek geadop teerd. Het is de bedoeling dat er in Stompetoren ook nog een Elf Oktoberstraat komt. De volgende stop wordt gemaakt bij de Heilige Familiekerk in 't Kruis. Aan de gevel bij de hoofdingang is een plaquette met de drie namen van de mannen die ge sneuveld zijn. Deze mannen waren allen afkomstig uit de Kruizer gemeenschap. Antoon Sijs, 10 mei 1940, Jan Does, 23 aug. 1947 in Indonesië, en Simon Brink, 19 dec. 1947 in Indonesië. De stormlantaarn wordt hier overhan digd aan een bestuurslid van het kerkbestuur. Ook hier een korte ceremonie, met een mooi woordje. Vervolgens gaat de karavaan naar het Verzetsmonument aan de Oosttangent, De vrouwen van Ravensbrück (9 de cember 1999). Opgericht ter nagedachtenis aan vrouwen die tijdens de Tweede Wereldoorlog actief waren in het Nederlandse verzet. In Zuidwijk/Huygenhoek zijn 21 stra ten vernoemd naar verzetsvrouwen die zijn omgekomen in concentratiekampen Hier zal ter plekke de Nationale Driekleur worden gehesen door de Zeekadetten en wordt het vuur aan de Stichting 4 en 5 mei overgedragen. De karavaan gaat vervolgens op weg naar de Nieuwbouwwijk Broekhorn. Op 5 mei 2015 werden door de gemeente Heerhugowaard drie straatnamen in deze wijk naar de volgende verzetsstrijders vernoemd: Klaas Pluister, Cornelis Wagenaar en Rens Prins. Op 5 mei 2018 wordt een officieel gedenkteken onthuld in aanwezigheid van de Burgemeester, genodigden, familieleden en buurtbewoners. Op deze locatie worden de atleten ook begroet door de Burgemeester en enkele raadsleden. De atleten en volgers van HERA, die al veel uren in actie zijn geweest, krijgen een heerlijke lunch aangeboden. Daarna gaan jeugdleden van HERA verder met de begeleiding van de route door Heerhugowaard. De gedenkplaat van deze drie verzetsstrij ders is te vinden in het kerkje aan de Stationsweg. Met de groep worden vervolgens de verzorgingshuizen "De Raatstede" en "Hugo Waard" aangedaan. Voor de bewoners is al een gezellig middag met iets lekkers en een drankje georganiseerd. De jeugdleden van HERA en de Zeekadetten delen mooie plakstickers met het bevrijdings logo en het Wilhelmus uit. Ook hier een korte ceremonie met een gedicht De volgwagens, oude militaire voertuigen

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2018 | | pagina 12