peulvruchten, meel, tarwemeel, we handel den overal in. We verkochten meel vooral aan de bakkers in de omgeving, maar ook aan particulieren. De kunstmesthandel/opslag aan de over kant, welke grondstoffen waren daar voor nodig? De grondstof voor de kunstmest was kal- kamonsalpeter (Stikstof voor op het gras. Ze noemden het afgekort KAS, tegenwoor dig te koop in tuincentra onder de naam ASEF)). Dat was een hoogovenproduct. Dit werd met spoorwagons vanuit IJmuiden, naar Alkmaar gebracht. Los in de wagons. Via een transportband kwam het in onze vrachtwagen en in de loods Vita Nova werd het opgeslagen. Als men sen dit hadden besteld, moesten wij het in juten zakken scheppen. Soms stonden we dit al om 5.00 uur te doen, omdat om 7.00 uur de vrachtwagen kwam om het naar de klanten te brengen. Ze bestelden per ton. Een ton was 20 zakken van 50 kilo per stuk. Dus dat was zwaar werk. Als de zak ken leeg waren kregen we die weer retour en dan moesten we ze uitwassen. Dat de den we bij het Sluisje op de Middenweg. Daar spoelde het stromend water de zak ken schoon. Over vervuiling zullen we het nu niet hebben!Daarna zochten we een hek op met prikkeldraad, puntdraad en daar lieten we de zakken op dragen. Dan waai den ze niet weg. Er waren altijd wel een paar jonge jongens die dit werk wilden doen voor een zakcentje. De kunstmest handel was vooral in het voorjaar en zo mer, als alles weer begon te groeien. De veevoederhandel was vooral in de winter, als de dieren op stal stonden en bijvoer no dig hadden. We haalden ook kali en fosfaat op bij de groothandel. Bij Hytema in Alkmaar, dit was wel in zakken. Uiteindelijk bestelden we in Rotterdam 121018, ASF mengmest, dat bestond uit kalkamonsalpeter, kali en fosfaat ineen. Dat werd met een grote trailer gebracht in zakken. Het nummer twaalf, tien, achttien stond nog in het geheugen gegrift. Hadden jullie personeel in die tijd? Wij hadden personeel. 2 personen werkten op kantoor, 2 personen werkten op de maalderij en we hadden er 2 op de vracht wagens, met bijrijders. De werktijden kon den nogal eens onregelmatig zijn. Dat hing af van de wagons en de lostijden. Heel vaak moest dat 's nachts gebeuren. Het nieuwe, in 1976 gebouwde huis op de plaats van De Volharding Bij de deur van Middenweg 60 hangt deze tegel van de maalderij De heer Zwetsloot vertelde dat hij ook zakken met bloem bij mijn moeder op Middenweg 496 afleverde. Dat klopt, mijn moeder heeft jarenlang voor ons ge zin het brood zelf gebakken, Gemma

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2017 | | pagina 7