nen. Ik kende door mijn werk als vertegen woordiger veel bedrijven, wist hoe de han del in elkaar zat en wat ik nodig had. Wat hield de maalderij in? In de maalderij werden de grondstoffen voor de verschillende veevoeders ge mengd. Die grondstoffen waren: haver, gerst, tarwe, rogge, mais, vismeel. Cor Punt, de molenaar, wist precies de hoe veelheden om de verschillende veevoeders te mengen. Hij heeft meer dan 40 jaar bij ons gewerkthij wist alles uit zijn hoofd, een gouden kracht. Hoe ging dat dan in zijn werk? In de t' Maalderij? De grondstoffen voor het veevoer, de grondstoffen lagen opgeslagen in zakken. Deze zakken werden geleegd in een put in de grond. Daarna ging het graan via een vijzel naar de mengketels. Wij hadden twee mengketels van 1000 kilo. Daar werd het gemengd en uiteindelijk kwam het weer in zakken terecht. We maakten vooral kippen voer. Er waren nogal wat kippenboeren in de omgeving. We werkten elke dag, aan vankelijk 6 dagen per week. Totdat de za terdagmiddag vrij kwam en daarna de hele zaterdag. De capaciteit was eigenlijk net te klein. Als er feestdagen waren, moesten we vooraf een voorraad maken, anders hadden we nee moeten verkopen. Waar kwamen al die verschillende gra nen vandaan? Hoe regelde u dat? Ik ging naar de beurs. Zo noemden we dat. Die beurs was in deze regio in een hotel op de Gedempte Nieuwe Sloot in Alkmaar. Daar kwamen de verschillende handelaren bij elkaar en er werd gehandeld. Zoals je dat ook op een veemarkt zou doen. Ik kocht de granen op van tuinders uit de omgeving. Jan Dekker, Firma Timmerman, Kees Cornelis. De vismeel moest uit het buiten land worden geïmporteerd. De geïmpor teerde granen werden vanuit Rotterdam met een binnenschip naar Alkmaar vervoerd. Daar, bij Timmermans in Alkmaar was de Overslag. Wij stonden dan klaar met de vrachtwagen. Soms werd het los gestort met behulp van een transportband, maar ook in juten zakken. Ook haalden we de goederen op in Sint Maartensbrug en bij de Gebroeders Bos in Koedijk, met onze vrachtwagens. Op het station in Alkmaar moesten we de grondstoffen lossen vanaf de goederenwagons. Wij hadden vrachtwa gens tot onze beschikking, Manus Schouten deed het met paard en wagen. Had u alleen veevoeders of nog meerdere producten? Veevoeder was de hoofdzaak. Als bijzaak kocht ik ook allerlei boonsoorten op. Ik wist precies waar ik die vandaan moest ha len. Grauwe erwten uit Warmenhuizen, bruine bonen uit Zeeland. Witte bonen, 1928: Foto van de melkfabriek De Volharding, links de bomen van de Middenweg, in de verte de bomen van de Rustenburgerweg. 1975: De Volharding, met de schuren en de loodsen

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2017 | | pagina 6