KUNSTMEST- EN FOURAGE HANDEL, DE VOLHARDING Hoe het begon In de Bibliotheek van Heerhugowaard zijn op de begane grond de verschillende uitgaven van "De Overhaal", het jaarboek van de Stichting Historisch Heerhugowaard, te vinden. Daar stond op een middag een medewerker van de Bibliotheek in deze boeken te snuffelen. Na een vraag van mij, vertelde hij, dat hij deze jaarboeken meenam voor zijn ouders. Zij hadden namelijk een kunstmest handel op de plaats van het wijkje "De Basserhofge had en hadden belangstelling voor de verhalen in de Overhalen. Groot was mijn verbazing, een kunstmest handel, op de Middenweg in Heerhugowaard? Zwetsloot was de naam van zijn vader en hij woonde vlakbij, Middenweg 60. Als ik er meer over wilde weten, moest ik maar eens aanbellen, zei Ronald Zwetsloot. Dat heb ik gedaan en daaruit ontstond het volgende verhaal. Een kunstmest- en fouragehandel in Heerhugowaard, hoe zit dat dan pre cies? Manus Schouten had in de vorige eeuw een veevoederhandel en een kunstmesthan del in Heerhugowaard, hier op deze plek, Middenweg 60. Hij had schuren met daar in de mengketels voor het mengen voor de granen voor het veevoer. Er woonden in die tijd nog veel boeren met kleinvee langs de Middenweg, die hadden veevoeder no dig en kunstmest voor op het land. In 1958 hebben wij zijn bedrijf gekocht en wij hebben het bedrijf voortgezet. Er waren toen 91 boeren met koeien die aan de Middenweg woonden. Nu is er nog een enkele boer over aan de Middenweg, die net zoveel melk produceert als in die tijd de 91 boeren tezamen. Heerhugowaard was nog een kleine gemeente, met kleine gemengde bedrijfjes en een koe voor eigen gebruik. Met tuinders die hun spullen naar de veiling in Alkmaar lieten brengen door de verschillende bodediensten uit Heerhugowaard. Naast de kunstmesthan del lag een brede tochtsloot die via een sluisje hier op de Middenweg naar de Overhaal bij Broek op Langedijk leidde. Veel tuinders vervoerden hun waren met boten naar de Broekerveiling via deze tochtsloot. Zij kwamen met hun boten langs de kunstmesthandel. Waar stond dit bedrijf? De kunstmesthandel was aan de oostkant van de Middenweg. Op die plaats stond in het begin van de 20ste eeuw zelfs nog een melkfabriekje of kaasfabriek: De Volharding. Dat is later verbouwd tot kunstmesthandel: Vita Nova. Aan de over kant, de westkant van de Middenweg stond het woonhuis met daarachter de loodsen van de maalderij- en fouragehan del. Hoe kwam u in Heerhugowaard te recht? Wij woonden in Zuid-Holland. Ik was ver tegenwoordiger bij een zaadhandel en kwam de advertentie van Manus Schouten tegen. Ik had net verkering met Lida Kneppers uit Zoetermeer en we moesten heel snel beslissen. Dus het werd een korte verkering, trouwen en hier in Heerhugowaard een nieuwe start op het bedrijf van Manus Schouten. Een mooie gelegenheid om wat voor onszelf te begin- Gesprek met Jan Zwetsloot (88 jaar) en Lida Zwetsloot (85 jaar) in hun huis aan de Middenweg 60 te Heerhugowaard, door Gemma Groot 2017, Jan en Lida Zwetsloot

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2017 | | pagina 5