m HOOIBROEI bleef het gras weer meerdere dagen of weken liggen door slecht weer. De kwaliteit van het gras ging dan geweldig achteruit. Als het ten slotte aan de hoop stond gebeurde het ook nog wel dat bij donderbuien" het hooi uit elkaar woei en nog eens nat regende. Soms moest het dan toch opgeslagen worden in de hooiberg, niet droog genoeg dus, met veel kans op hooibroei. Als de temperatuur in de berg opliep tot boven 70 graden Celsius, ont stond er brandgevaar. Dan moest er een gat in worden gespit tot aan de broeikem. Dit was wel het slechtste werk wat ooit op de boerde rij voorkwam en het was heus geen uitzonde ring. Ook Scherpenheuvel is in september 1917 ten gevolge van hooibroei verbrand. Slecht gewonnen en dan ook nog half ver- broeid hooi, was een ramp voor het vee en dus ook voor de boer. Het hooi laden op de wagen was met een straffe wind ook niet al tijd een pretje, net als het in en op de berg brengen, op het laatst 10 tot 12 meter hoog. Hierbij werd een pik hooi vork hooi) twee keer overgenomen. Onvoorstelbaar hoeveel tijd daar in zat. Hooi had ook nog een andere aantrekkingskracht. Dit werd nogal eens on aangenaam ervaren door de pachters van de wegbermen, vooral met de Swanner kermis. Deze zelfde aantrekkingskracht heeft ook Rien Poortvliet geïnspireerd ergens in zijn boek te hooi en te gras". Of ook een bepaal de scene uit de film "Soldaat van Oranje", 't Geeft ook mij nog wel leuke herinneringen. 1964, half juni, zondagmiddag kwart over een.... De telefoon gaat, de buren: "kunnen jullie direct komen en neem wat extra hooivorken mee. De kapberg moet leeg, de brandweer is er al, er komt rook uit de onderkant van de hooiberg". Met zeventien man halen we de kapberg leeg: met drie man boven afgooien en de rest zet twintig meter verder een nieuwe klamp op. Tot op een meter van de grond gaat het goed maar dan wordt het hooi donker tot zwart ."Stoppen" zegt de brandweercom mandant, "en spuiten!Met een paar wa gens wordt het natte hooi in het land ge bracht en omwijd gegooid. Met wat geluk en droog weer kan er misschien nog wat van gered worden. Na drie uur hard werken is de klus geklaard. Gelukkig stond het hooi in de kapberg buiten en niet in een stolpboerderij. In dat geval was het linke soep geweest. Veel boerderijen zijn hierdoor afgebrand. Vanuit de gemeente en de verzekeringsmaatschappij werd er in tensief gepeild en veel boeren hadden zelf ook een peilijzer, maar desondanks..!! Door de verandering van de oogstmethoden, hooiruiters, ventilatoren, persen rij-kuilen en pakkenpersen is het broeirisico danig in geperkt. Het geduld datje als boer op moest brengen om je hooioogst binnen te halen tot het gras haar vocht voldoende had afgegege- ven werd wel eens danig op de proef gesteld. Het aantal droge en zonnige dagen was hier in bepalend. Maar bij te vroeg binnenhalen van het hooi ging het vaak goed mis.. Boerderij Scherpenheuvel voor 1917 Frans Spaan

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2017 | | pagina 52