46. Langen (dijkgraaf), J. Tromp (secretaris penningmeester), A.J. Oudhuis, Ant. Groot, A.P.A. Overtoom, M. Blauw, J. Beers, A.F. Molleman (heemraden), P.J. Oudeman, J. van Kleef, C. Entius, W.G. Stuijt, N.Th. van Stralen, K. van Graft, K. Gootjes, F.J. van Stipriaan, N. de Moei, J.M. de Wit, J.J. Beers en G.J. Groot (hoofdingelanden). Technisch medewerker van de polder was C. Zonneveld. Het jubileumfeest begon eigenlijk drie da gen eerder. Gedeputeerde Jan van Dis open de op 5 september officieel het Poldermuseum Heerhugowaard. Met de wa terschapsconcentratie was de vergaderzaal in het vroegere stoomgemaal aan de Huygendijk overbodig geworden. Deze ruimte werd ingericht als museum. Jaap gaat rechtop zitten. „Ik was nooit zo 'museum erug'. Ik heb niks met het verleden, ik kijk altijd vooruit. De toekomst is belangrijker dan het verleden. Maar zo'n museum leek mij toch wel wat. Heerhugowaard had nog niks op dat gebied. Andere polders wel. Ik had dat gezien als bestuurslid van Uitwaterende Sluizen. Dit hoogheemraad schap besteedde en besteed veel aandacht aan het verleden. In mijn ogen te veel, maar goed." „Een museum, hoe pakje zoiets aan? Ik wist niks van een museum." Zijn buurman hielp hem op weg, ook weer zo'n man die - toevallig of niet - op het juiste moment op zijn pad kwam. Zijn naam is Kees Heyligenberg, toen historisch-stedebouw- kundig architect bij de Rijksdienst voor Monumentenzorg. Hij was nauw betrokken geweest bij de inrichting van het Buitenmuseum van het Zuiderzeemuseum in Enkhuizen. „Precies de man die ik nodig had. Hij hielp ons op weg." Kees Heyligenberg werd ook de voorzitter van de nieuwe Stichting Den Huygen Dijck, die het museum ging beheren. Politiek Een blauwe maandag was Jaap van Langen actief in de politiek. Dat lag hem totaal niet, daar kwam hij snel achter. Als lijstaanvoer der van de KVP in Heerhugowaard beland de hij in 1966 na de gemeenteraadsverkie zingen op het wethouderspluche. Wethouder Jaap van Langen, dat was nieuw. Na twee Een van de 43 praalwagens in de openingsoptocht 8 september van de polderfeesten. De Heerhugowaard was vanaf het begin al geen geen rijke polder en de crisis van de jaren dertig van de vorige eeuw sloeg keihard toe. Als bestuurder heeft Jacobus Cornelis van Langen zich volop ingezet om agrarisch Heerhugowaard nieuw elan te geven. Jaap van Langen (links) en voorzitter van het jubileumcomité Tom Koeken tijdens de korlebaandraverij op de Middenweg van P.S. V. Vooruit tijdens defeestweek in sep tember 1979. Beide heren reden voor het begin van de races twee ritten tegen elkaar. Jaap was op en top een paardenman. Op latere leeftijdfokte hij harddraver. Tot zijn 70e reed hij vaak met vrienden in de duinen van Schoorl met zijn paard Hillegonda Bij het vroegere polder gemaal aan de Huygendijk, nu Poldermuseum Heerhugowaard. „Ik was nooit zo museum erug. Kijk vooruit, niet achteruit. Maar ik zag er toch wel wat in.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2017 | | pagina 48