45. functioneerde van 1966 tot 1972. Jaap schraapt zijn keel. „Ze wilden mij als voor zitter, maar dat werd mij te gortig. Ik had al genoeg aan mijn hoofd." Hij werd vice- voorzitter, Jan de Groot voorzitter. „Het werd een administratieve verkaveling. Het belangrijkste was een einde te maken aan versnippering. Veel land- en tuinbouw bedrijven hadden hier en daar een hoekje land. Dat moest anders. Grotere kavels rond het bedrijf, dat was de toekomst. Kopen en verkopen, ruilen. Op zich voldeed de verka veling van 1631 na de drooglegging nog steeds. Er waren toen kavels van zes hecta re in cultuur gebracht. Door de crisis in de jaren dertig was enorme versnippering ont staan. Er zaten zes tuinders op een kavel van zes hectare. Dat moesten er één of twee worden." De gemeente was in de jaren van de ruil verkaveling een geduchte partij op de grondmarkt. Heerhugowaard had grond no dig voor huizen en bedrijven. Voor een hec tare betaalde de gemeente 12.500 gulden. De kosten van de administratieve verkave ling in Heerhugowaard vielen mee. De in vestering bleef beperkt tot vier miljoen gul den, weet Jaap. Dijkgraaf In de jaren zestig kreeg Jaap van Langen er nóg een pet bij. Hij werd dijkgraaf van de Polder Heerhugowaard. In 1967 nam hij de plek in van Hein Stuijt. „Ik werd van de straat geplukt", zegt hij over deze extra be stuursfunctie. Het voorzitterschap van het polderbestuur paste hem als gegoten. Er waren veel raak vlakken met zijn andere bestuurlijke activi teiten. Ook als dijkgraaf kreeg Jaap van Langen veel met de gemeente van doen. „Burgemeester Molleman dacht alleen aan bouwen. Wij trapten op de rem. Er moest voldoende vervangend water komen." „Dat betekende tien procent water per tien hectare. Dus tien huizen minder op een hec tare. Dat legden we vast in de Technische Club. Ik zat daar in met ingenieurs en was voorzitter. Ik was geen techneut, maar wist wel alles van de logica van water." De vij vers in woonwijken zijn het blijvende resul taat. Het was makkelijk praten met burgemeester Molleman, de lijnen waren kort. Molleman kwam in 1973 zelfs in het polderbestuur, De laatste Jaap van Langen werd de laatste dijkgraaf van de Polder Heerhugowaard. Eind 1979, twaalf jaar na zijn installatie, sloeg hij voor de allerlaatste maal met de voorzittersha mer. Als zelfstandig bestuursorgaan werd de Polder Heerhugowaard opgeheven. Met zestien andere polders ging 'Heerhugowaard' op in een nieuw, groot or gaan. Waterschap Groot-Geestmerambacht werd op 1 januari 1980 een feit. Het gemor bij de op te heffen polderbestu ren was groot. Jaap van Langen: „Ik be greep dat het niet anders kon. Zo'n klein schalige opzet werkte niet meer. Niet effi ciënt. Een voorbeeld. Voor de aanleg van een gas- of waterleiding door de polders moest de Gasunie of PWN overleggen met veel te veel besturen. Geen doen." Feestweek Met een feestweek vierde de Polder Heerhugowaard in 1979 uitbundig haar 350-jarig bestaan. Jaap van Langen opende op zaterdag 8 september de festiviteiten. Hij is de boeken ingegaan als de 24e dijkgraaf van Heerhugowaard. Het allerlaatste polderbestuur van Heerhugowaard bestond uit: J.C. van Zaterdag 8 september 1979. Dijkgraaf Jaap van Langen opent op het bordes van het ge meentehuis de Waardse polderfeesten ter gele genheid van het 350-ja- rig bestaan van de Polder Heerhugowaard. Rechts echtgenote Toos van Langen-de Wit.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2017 | | pagina 47