„De tuinbouw moest weer voor de kar ko men, de landbouw en pluimveehouderijen. We zagen ruimte voor vijftien pluimvee houders in Heerhugowaard. Er zijn uitein delijk twaalf kippenbedrijven van de grond gekomen. Er moest meer glas komen. Bedrijfjes van 500 meter glas konden niet meer. Zeker het dubbele was nodig." De plaatselijke economie op gang brengen, dat was het doel van Jaap van Langen. Samen met anderen. Zo wist hij in geza menlijkheid veranderingen in Heerhugo waard op gang te brengen die zijn weerga niet kenden en waarvan bevolking en on dernemers - kortom de volledige gemeen schap - tot op de dag van vandaag profite ren. Streekontwikkeling Van het een kwam het ander en de persoon Jaap van Langen belichaamt deze stor machtige ontwikkeling. De inzet en de lob by van onder meer de LTB leidde tot de op richting van de Streekontwikkelingscommissie. Met als doel de economische oppepper van het ver snipperde Heerhugowaard breder aan te pakken. Voorzitter van deze commissie werd Jaap van Langen. 'Kleine Japie', maar daar had al lang niemand het meer over. Uit de 'Streekontwikkeling' kwam de Ruilverkavelingscommissie Heerhugowaard voort. Met Jan de Groot als voorzitter en Jaap van Langen vicevoorzitter. Hier stopt het verhaal niet. In 1967 ontstond de Altonstichting. Gedeputeerden Alton staat voor 'Algemene land- en tuin- bouwontwikkeling'. Met Jaap van Langen als de eerste voorzitter, een logische keuze. Het ontstaan van de Altonstichting was de volgende stap in de agrarische ontwikkeling in Heerhugowaard. Voornaamste doel was modernisering van de vollegrondsgroente- teelt in de polder, zeg maar om de vastgelo pen land- en tuinbouw weer op gang te hel pen en - dat vooral - te houden. De provin cie wees het noordelijk deel aan als concen tratiegebied voor glastuinbouw. Gesteund door velen op de achtergrond wist Jaap goed de weg in Den Haag en Haarlem. Zijn doortastende en open handel wijze leverde Heerhugowaard veel geld op. Vier opeenvolgende gedeputeerden maakte hij in het Provinciehuis van heel nabij mee: Willem Merkx, Dick Laan, Jan van Dis en Herman Korte. „Merkx had een subsidiepot van twee miljoen gulden. Daar konden we mooi van profiteren." In Albertus Franciscus Molleman (1915 1987) trof Jaap van Langen een man die even voortvarend en energiek was. Molleman werd in 1957 burgemeester van Heerhugowaard. Hij bleef dat tot zijn pen sioen in 1980. Heerhugowaard telde in 1957 6.500 inwoners. In 1980 waren dat er 31.000. Nu (2017) zijn dat er bijna 54.000. Onstuimig Burgemeester Molleman gaf de aanzet tot een onstuimige groei. Deze bouwwoede le verde Heerhugowaard in de jaren zeventig zelfs het predicaat op van snelstgroeiende gemeente van Nederland. „Met plezier heb ik de nieuwe woonwijken en bedrijventer reinen zien ontstaan", kijkt Jaap van Langen terug. „Heerhugowaard kreeg daar door een enorme economische injectie. En daar profiteerde de gehele gemeenschap van, ook de agrarische sector." Het stimulerende werk van de 'Alton' leidde tot het - op dat moment - grootste glastuin bouwgebied in Noord-Holland. De deelge bieden Alton 1 en Alton 2 kregen een bru- to-oppervlakte van 216 hectare, waarvan 95 hectare glas. Jaap van Langen was een van de initiatief nemers van de Altonstichting en werd, dat zagen we, voorzitter. Ook een man als Marinus Blauw speelde een grote rol bij de Alton. Blauw was in Heerhugowaard de voorman van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, de algemene evenknie van de LTB. Jaap van Langen bleef vijftien jaar voorzit ter van de Altonstichting. „Ik had veel con tact met ingenieur Sneep. Die heeft de eer ste jaren veel betekend voor de Alton." Dr. ir. J. Sneep was sinds 1958 rijkstuinbouw- consulent te Hoorn. Hij was ook directeur van het Proefstation voor de groenteelt in de vollegrond te Alkmaar. Voor financierin gen kon Jaap weer zonder veel moeite za ken doen in Schagen. Ruilverkaveling LTB, Streekontwikkeling, Alton. In dat rij tje hoort ook de ruilverkaveling. De Ruilverkavelingscommissie Heerhugowaard

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2017 | | pagina 46