van Langen BA/- De Noord had een inhoud van liefst 1750 kubieke meter. Ruimere bril De opvallende stap van tuinder naar koel huisexploitant betekende in 1951 een inves tering van 120.000 gulden. Voor die tijd een enorm bedrag. „De Boerenleenbank in De Noord durfde dat niet aan. De Landbouwbank in Schagen wel. Mijn ac countant was C.P. Jong, kassier van de Landbouwbank. Hij had een ruimere bril op." Cor Jong was ook zo'n man die bepa lend was op de levensweg van Jaap van Langen. Als directeur van de Landbouw bank groeide hij uit tot huisvriend. Moeder stond garant voor de forse investe ring, eigenlijk de hele familie. Jaap moest nog stevig in de clinch met het Borgstellingsfonds voor de Landbouw te Den Haag. „De aanvraag had ik in februari ingediend, maar pas in juni kwamen ze kij ken. Het dak was er toen al op. Volgens hen kon ik daardoor niet de gevraagde 20.000 gulden krijgen." De Haagse ambtenaren kregen toen snel in de gaten dat er met Van Langen uit Heerhugowaard niet viel te spotten. Pallets Het koel- en vrieshuis was een gouden greep. Het bedrijf groeide als kool. Uitbreidingen volgden in 1959, 1961, 1962, 1964, 1967 en 1977. „Ze wilden 'allegaar' bij mij koelen. Het was pionieren. Mijn sterkste punt? Ik dacht voor de klanten. Hoe kan alles vlugger en makkelijker. Ik begon met gaasbakken, met pallets. Vrachtwagens moesten niet in de rij staan wachten." Zo breidde het bedrijf uit met onder meer twee vriestunnels van elk min veertig gra den. „Oliebollen kreeg ik hier. Poelier Thaam Dam uit De Weere kwam met dui zend kuikens per dag. Het abattoir uit Alkmaar met schouderhammen en achter hammen, een nachtje invriezen. Kersen en frambozen uit Joegoslavië, alles kon." Via de haven van IJmuiden kwam de lading van zeeschepen - 10.000 ton vis per keer - in De Noord. Veel zaken deed hij met handelsbedrijf J.P. Beemsterboer uit Warmenhuizen, later met Daalimpex van Piet Blankendaal uit Tuitjenhorn. Te bar De uitbreiding in 1964 ging niet zonder slag of stoot. Jaap ging er speciaal voor naar Eindhoven, naar het hoofdkantoor van de Landbouwbank. Een 'nee' is voor hem niet gelijk een 'nee', dat was bekend. „Ik had twee jaar eerder geïnvesteerd voor 460.000 gulden, een cel van 40 bij 20 me ter, vier hoog. In 1964 wilde ik uitbreiden voor twee ton. Ik moest 120.000 gulden fi nancieren, maar dat was 'Eindhoven' te bar." „Op 1 april had ik de nieuwe cel al ver huurd, en kort daarna nog een keer, maar ik moest nog beginnen met bouwen. Ik pakte de telefoon, belde naar Eindhoven, vroeg naar Van Kampen en zei dat ik de volgende dag om tien uur op de stoep zou staan. Dat TBEDRSJ! I - Tonnetjes boter lossen bij het koel- en vrieshuis van Jaap van Langen. Juist in boter zag de energieke ondernemer veel. Koel- en Vrieshuis Gebr. van Langen B. V. in Heerhugowaard-De Noord anno 2017. Met dit bedrijf begon Jaap van Langen in 1951. "EL- EN VRIESHUIS

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2017 | | pagina 44