1 Veenhuizerweg Jaap van Langen is geboren in een stolp aan de Veenhuizerweg, de nummer acht in een gezin van tien kinderen. Zijn ouders Cornelis van Langen (1880-1944) en Alida Johanna Winter (1881-1960) betrokken bij hun huwelijk in 1907 een spiksplinternieu we boerderij, Veenhuizerweg 29. Vader Pieter van Langen (1842-1918) had die la ten zetten. „Mijn grootvader Pieter van Langen was een dynamisch man", vertelt Jaap. „Hij zorgde voor een boerderij voor al zijn ze ven kinderen. Drie kwamen er aan de Jan Glijnisweg, een aan de Groenedijk en drie in De Noord." Jaap heeft zijn opa niet ge kend. „Hij overleed een jaar na mijn ge boorte."Landbouwer Pieter van Langen is de stamvader van de boerenfamilie Van Langen in Heerhugowaard. Als jonge knaap vestigde Pieter zich in De Waard. Het ver haal gaat dat hij lopend uit Graft kwam, zijn geboortedorp. Pieter trouwde in 1868 in Obdam met Antje Steur (1847-1896), ge boren in Wognum.Als pachter kwam het jonge stel op de toen net gebouwde boerde rij Veenhuizerweg 25. Twaalf jaar later werd hij eigenaar van deze stolp tegenover de Kerkweg naar Veenhuizen. Miserabel Vader Kees (Cornelis) overleed in 1944, hij was nog maar 64 jaar. „Op eerste kerstdag. Het was miserabel. Een ziekbed van twee jaar, hij had kanker. In die twee jaar ben ik volwassen geworden. Ik was altijd 'kleine Japie', op m'n 25e was ik nog een snotneus. Na de dood van vader dacht ik: 'Kom maar op'." Om zijn woorden kracht bij te zetten, spuugt hij in zijn handen en maakt krachtig wrijvende bewegingen. Jaap (toen 27) en zijn jongere broer Jan zet ten het ouderlijk bedrijf voort. Jaap de tuin derij, Jan de koeien. Het bedrijf bestond uit twaalf koeien, kool en aardappelen, met veertien bunder land. „Ik stopte als leer ling-keurmeester bij de NAK, voor het keu ren van aardappelen. Zo kon ik me volledig wijden aan het bedrijf." Zijn moeder is een bakkersdochter uit Uitgeest. Hoe komt zijn vader als boeren zoon uit Heerhugowaard in Uitgeest te recht? „Ome Jaap had kennis aan een vrouw uit Uitgeest en leerde het dorp een beetje kennen. Hij wees mijn vader op een familie met veel dochters. En dan moest hij naar Alie vragen." Zo gaan die dingen soms. „Te paard ging mijn vader naar Uitgeest. Hij was helemaal geen paardenman, de tocht moet voor hem verschrikkelijk zijn geweest." 'Akkerstudent' Hij noemt zijn vader 'een apart mannetje'. „Hij zat overal in. Voorzitter van de LTB, voorzitter van de Boerenleenbank. Zat in het polderbestuur, was kerkmeester. Hij sti muleerde ons om te leren. Mij lag dat niet. Ik was altijd buiten. 'Akkerstudent', zo noemde ik mij. Al als peuter ging ik mee het land in, zoals met wieden. Ik sliep dan in een greppel." Wie zijn levensverhaal hoort, zal verbaasd zijn. Op de lagere school in De Noord zul len meester Van Schaik en nadien meester Jansen in hem nooit de doorzetter hebben gezien die Jaap van Langen zijn hele verde re leven bleek te zijn. Veenhuizerweg 29, Heerhugowaard. De ou derlijke boerderij van Jaap van Langen, hier stond zijn wieg. Vader Cornelis van Langen be trok de toen net gebouw de stolp in 1907. Jan van Langen (1948), oomzeg ger van Jaap, en zijn vrouw Ans Wever ver huisden eind juli 2017. Na 110 jaar geen Van Langen meer op deze plek. De nog bestaande vroe gere tiundersschuur op het erf van Veenhuizerweg 29. Voor jonge Jaap begon hier de tuinderij na het overlij den van zijn vader in 1944.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2017 | | pagina 42