"BIJ EEN "NEE" BEGON IK TE LEVEN" 39. De grote betekenis van Jaap van Langen (100) voor Heerhugowaard 'Bedankt buurman van langen'. Een schattig briefje van Miranda, met een mooie tekening. 'Ik wist niet dat u zo veel voor Heerhugowaard heeft gedaan. Maar toen ik het in de krand las wou ik u tog even bedanken'. Jaap van Langen bewaart de reactie op zijn koninklijke onderscheiding keurig in een plakboek over Heerhugowaard. In 1985 is hij gedecoreerd met de gouden eremedaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, hij was toen 67 jaar. Nu is hij 100 jaar. Jacobus Comelis van Langen, een rasechte Heerhugowaarder, geboren op 8 juli 1917. Op bezoek bij een ongekend vitale eeuwe- ling. Een gesprek over zijn leven, als boe renzoon, ondernemer en bestuurder. Over pionieren. En over moeilijke jaren in Heerhugowaard en daarna de jaren van op bouw. Buurmeisje Miranda heeft volkomen gelijk, voor duizend procent. Wie zich verdiept in het leven van Jaap van Langen, zal dat be amen. In de kracht van zijn leven heeft hij veel bijgedragen aan de ontwikkeling van Heerhugowaard, op diverse vlakken. Met steun van velen, vooral van zijn vrouw Toos. Hij is een pure agrariër, maar zijn in vloed strekte zich aanzienlijk verder uit dan alleen de agrarische sector. Daadkrachtig Jaap van Langen in een paar woorden? Daadkrachtig, een doener, strijdbaar, slim, samen. „Als ze 'nee' tegen mij zeiden, be gon ik te leven." Voorzitter van de LTB-De Noord, voorzitter van de Streekontwikke- ling Heerhugowaard, vicevoorzitter van de Ruilverkavelingscommissie Heerhugo waard, voorzitter van de Altonstichting, voorzitter van Dorpshuis De Noord. Een in drukwekkende rij. Als bestuurder heeft hij zich jarenlang met hart en ziel ingezet voor 'zijn' Heerhugowaard. Altijd op zijn eigen ma nier. „Ik heb nooit een brief geschreven. Altijd rechtstreeks contact. Bellen of er naartoe." Kind aan huis was hij in Den Haag. „Vaak was ik daar bij ingenieur Wellen, directeur- generaal van Landbouw, de hoogste ambte naar van het ministerie. Kamer 6000, ik wist precies waar hij zat." En zo lukte het hem om tonnen naar Heerhugowaard te ha len. Vaste hand Kamer 6000, in zijn aanleunwoning bij zorgcentrum De Raatstede zegt Jaap van Langen dat alsof het gisteren is gebeurd. Na een kwartier praten vraagt hij: 'Koffie?' Met soepele tred keert hij snel terug uit de keu ken en schuift met vaste hand het geurende kopje op tafel. Alsof een beweeglijke vent van halverwege zeventig voor je staat. Hij woont zelfstandig, op z'n 84e kocht hij deze aanleunwoning. De meeste dagelijkse dingen doet hij zelf, ook de was. Voor warm eten gaat hij naar De Raatstede. „Mijn hulp komt eens in de veertien dagen. Zij kwam al bij ons op haar 18e. Nu is zij 70, Bets de Jong-Pater." Zijn dochters regelen de boodschappen. „Mijn gezicht wordt een stuk minder. En ik draag een gehoorapparaatje. Verder gaat het prima. Lekker eten en lekker slapen, dat is belangrijk. Geen dingen doen die niet goed voor je zijn, zo heb ik altijd geleefd. Niet het vele is goed, maar het weinige goede, dat zei ik ook vaak. Mijn kinderen houden mij van alle kanten in de gaten. Ze hebben er licht werk van, ze zeggen dat ik het goed doe." En weer die brede glimlach, een trot se glimlach. Jaap van Langen en Ed Dekker, de auteur van dit artikel, aug. 2017 Tekst: Ed Dekker Foto's: privéfoto's Jaap van Langen, Rob Eijpe, Koel- en Vrieshuis Gebr. van Langen B. V, archief Holland Media Combinatie, Alma van Langen, Ed Dekker

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2017 | | pagina 41