bij Betje na enige dagen tot een mis kraam met hevige bloedingen tot gevolg. Pieter is benieuwd wie in Heerhugo- waard café De Hengstman2 heeft ge kocht. Pieters vroegere buurman vraagt of zij ook naar Virginia komen. Ook vraagt hij zich af hoe het in Holland gaat wat be treft de Frans-Duitse oorlog. (1870) In een volgend schrijven vertelt Pieter dat zoon Jacob (Jaap) een paard-en-wa gen heeft en alles opkoopt wat hij tegen komt en dat in Chicago weer verkoopt. De anderen doen huishoudelijk werk en gaan momenteel niet naar school omdat er geen meester is. Het onderwijs stelt trouwens weinig voor op de school en ze hopen dat ze naar de nonnen kunnen. Ze willen met de kerst vertrekken want het leven is hier voor de kinderen niet goed en voor de ouders zo matig. Hoewel wij niet klagen moeten over de ongehoor zaamheid, onverschilligheid en ongods- dienstelijkheid van onze kinderen. Sommige besteden hun kinderen tijdelijk uit in Chicago maar dat wil Betje niet. Betje krijgt ook weer een miskraam. Oktober 1871 Verwondert dat ze zo weinig van Betjes familie vernemen. Het schijnt wel dat ze haar geheel vergeten hebben. In 1872 is D. Zijp op bezoek in Holland en zij verwachten dat hij ook dat hij ook bij de familie een bezoek heeft gebracht en hij moest ook naar Langedijk om dat ellendige swaavelstokke troepie een be zoek te geven. Uiteindelijk besluit Pieter met een aantal mensen, waaronder Derk Siewers van Schoorl en Thijs Boon van Bergen, naar Lafayette in de staat Indiana te gaan. De bedoeling was om met elkaar een "spoorkar" te huren maar Pieter komt tij delijk in wat financiële problemen i.v.m. een borgtocht. Hij moet er nu alleen een huren voor 50 Dollar. Hij vraagt om te schrijven wat in De Waard is gebeurd waar iemand is dood geschoten. Hij heeft dat in een Hollandse krant gelezen. In brieven uit 1874 blijkt dat ze al een tijdje in Lafayette, Indiana, wonen. Uit een schrijven naar Holland blijkt dat er al langere tijd, bijna twee jaar, geen con tact is geweest. Pieter schrijft; daar wij in een lange tijd niet van elkander ge hoord hebben zo zal het wel wat nieuws zijn dat gij van ons hoort en ik wil ten volle schuld bekennen dat ik te lang heb Ze hebben na hun aankomst eerst een aantal jaren in Calumet City ge woond. Daarna vertrokken ze naar Lafayette in de staat Indiana Mogelijk dat Pieter Wokke en zijn gezin met de ze maatschappij naar Amerika ver trokken. Uit deze onderneming ont stond rod 1870 de Holland Amerika Lijn fimitMJjuns Calumet-^ity, IL anapolis Srtastwi 11?-1 SÖfcVaiWmai'QitB R0"lJ iehivtium. Lversttim.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2017 | | pagina 37