VAN HEERHUGOWAARD NAAR AMERIKA 34. Historisch Heerhugowaard werd onlangs bena derd door mevr. Ans Beerden uit Bergen die be schikt over een aantal brieven van het gezin Wokke dat in 1867 emigreerde naar Amerika. Pieter Wokke, geboren in 1822 in Heerhugowaard trouwt in 1857 in Heerhugowaard met Elisabeth (Lijsbeth) Stam uit Oude Niedorp. Ze hebben voor zover bekend een boerenbedrijf in de Waard, in de transportakte "Het Caselotje" genoemd, Westerweg 20. Na hun aankomst in Amerika blijft er contact met de fa milie hier. Uit de bewaard gebleven corresponden tie krijgen we een beeld hoe men daar leefde en het contact met Heerhugowaard in stand bleef. Ze hebben bij hun vertrek voor zover bekend zeven kinderen waarvan er echter één, Jantje ook Jansje of Janzie genoemd, in Heerhugowaard blijft bij een pleeggezin bij peet Griet. Waarschijnlijk bij Pieters zuster en zwager. Wat de reden was dat zij als enige van de kinderen in Holland bleef is niet duidelijk maar in bijna iedere brief schrijven ze hoe ze naar hun dochtertje verlangen. Ze vertrekken in 1867 uit Rotterdam en komen 3 weken later aan in Chicago en vestigen zich in Calumet City bij Chicago. Er zitten daar nogal wat Hollanders waaronder hun buren Simon Schouten en Jan de Vries. Het is wel een heel andere wereld dan Holland. Meer ruimte en de mogelijkheid om voor vijf tig koeien land te krijgen. Er zijn wolven en slangen en "wilde mensen". Ze wo nen in een katholiek buurtje. Er zijn drie pastoors en met Allerzielen was er een grote processie in het dorp. Pieter schrijft dat hij een week naar Chicago is geweest en dat hij zoveel gezien heeft dat het teveel is om op schrijven. Een hele drukke stad met straten die wel vier keer zo breed zijn als de Langestraat in Alkmaar. Ze verhuizen nog al eens. Zo schrijft hij dat hij voor een jaar een nieuw huis huurt met veel land. Maar er zijn ook ongemakken als een sprinkha nenplaag en een vreemde koeienziekte veroorzaakt door doortrekkende ossen afkomstig uit Texas. Soms wel met dui zend tegelijk. Een belangrijke inkomstenbron is de landbouw met producten als aardappe len, koren, meloenen, suikerriet, kool en bieten.In januari 1869 krijgt Elisabeth (Betje) een dochter, Maartje. In juni schrijven ze naar Heerhugowaard dat ze zo lang geen brief hebben gekre gen. Zijn die brieven zoekgeraakt of zijn er bij u zulke slechte omstandigheden dat u niet durfde schrijven? Ze zijn vooral verlangend weer wat over ons kleine Jansje te vernemen die nim mer uit onze gedachte is. Er zijn plannen om met een aantal mede bewoners te gaan verhuizen naar Virginia en daar in de buurt van Richmond te gaan wonen. Er is veel land te koop dat onbewerkt is omdat er geen slaven meer zijn die het werk doen. Er wordt over de kinderen geschreven: onze kleine Griet die dik en vet is maar gezond en buitengewoon zoet. Iedereen noemt haar dikke Griet. Jaap (Jacob) en Trijntje worden ook groot. Trijntje is schraal en poestig en vol drift. Anne (Antje) groeit ook en is een pretmaker. En dan gaat het over de kleine Merrie, de Amerikaanse, waarmee waarschijnlijk de in januari geboren Maartje wordt be doeld. Ze ligt op dit moment op haar manier op het ledikant te schoppen en te praten. Het is een heel gnappe (knappe) baby. Ze besluiten definitief naar Virginia te gaan. Het klimaat is daar be ter maar er is door de oorlog veel ver woest. In de huizen waar ze komen te wonen zitten nu de "Swarte" nog in. Maar voor zover bekend zijn ze daar nooit terecht gekomen. Ze blijven nieuwsgierig hoe het in De Waard en Langedifk gaat en hoeveel zijn vroegere boerderij"Het Caselotje" heeft opgebracht. Er zijn vragen over K. Wiebes, of die nog leeft en over Arie Goudsbloem en de bevalling van diens vrouw. En natuurlijk over dochter Jansje die al naar school gaat en of ze al wat kan schrijven. In een schrijven van december 1869 melden ze dat ze tot hun grote droefheid ons kleine Maartje verloren hebben. Betje heeft er veel verdriet van. De hele buurt was in de rouw over de dood van onze lieve Maartje. In een brief van maart 1870 vertellen ze dat ze allebei een aantal dagen erg ziek zijn geweest met veel koorts. Dat leidde Rob Estoppey In 1859 kocht Pieter Wokke, gehuwd Elisabeth Stam deze boerderij voor f.7.225. In de trans portakte wordt deze boerderij 'Het Caselotje' genoemd. Pieter en zijn vrouw bleven er maar en kele jaren. In 1863 werd Westerweg 20 verkocht aan Cornelis Wagenaar uit Oterleek 2. De Hengstman wordt in 1870 ver kocht aan Jan Kooij, timmerman en herbergier uit Oude Niedorp. Hij koopt er ook 5 hec tare land bij. In het café bouwt hij een kolfbaan.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2017 | | pagina 36