voorbereid en bleek één van de gelukkige plaatsen waar men de keizer wel voorbij kon zien komen. Keizerlijke boodschappers reisden aan de koets vooraf en lieten burgemeesters weten dat de keizer in aantocht was. In Veenhuizen werden in allerijl enkele bewoners zo goed moge lijk bewapend en gevormd tot een erewacht. Snel werd er een Franse trompetter, die zich hier gevestigd had, opgeroepen een gepast lied te spelen. De man raakte echter zo in de war toen hij de keizer zag, dat hij van de schrik één of ander platvloers Frans liedje speelde. De keizer was misnoegd, bromde wat tegen het dorpsbestuur, wilde geen enkele verwelkoming of toespraak aanhoren en reed snel door. In 1859 kocht Nannc Groot de boerderij en tapperij. Hij was kruidenier en koopman en hij hield er een paar koeien bij. In 1876 werd de vvoning gesloopt en kwam er een West-Friese stolp voor terug met daarin café en kruidenierswinkel. In 1881 werd er een kolfbaan aan de oostzijde aangebouwd. In 1905 werd het verkocht aan Pieter Groot. Pieter kocht een boerderij ingericht tot herberg en kruidenierswinkel met kolfbaan, stal, boet en erf met vier hectare wei land. Hij was behalve kastelein, fouragehandelaar, bouwer en veehouder. In 1912 werd hij de enige kastelein van Veenhuizen (zie Dijkweg 7a). In 1922 nam Jan de Beurs een schilder uit Bergen de boerderij over. Blijkbaar was caféhouder niet zijn vak want hij verkocht de boerderij aan Abraham Mes. In 1926 werd Hendrik de Wit de eigenaar en bleef dat tot 1946 toen hij van huis ruilde met Hendrik Bierman. Hendrik de Wit naar Kerkweg 25 en Henk Bierman naar Kerkweg 30. Henk Bierman verkocht de boerderij in 1973 aan Joop Olij, die in 1978 naar Ierland verhuisde. Kerkweg 30b Omdat toen dreigde dat Veenhuizen de horecagelegenheid kwijt zou raken, heeft de Dorpsraad Veenhuizen geprobeerd om het te behouden. Samen met de gemeente Heerhugowaard is dat gelukt. De boerderij werd verkocht en alleen de kolfbaan/toneelzaal bleef over voor het Dorpshuis. Met veel zelfwerkzaamheid is een nieuw gedeelte aan de toneelzaal gebouwd en is het sindsdien een goed draaiend Dorpshuis. Eén van de dochters van Henk Bierman, Hennie, was vanaf het begin samen met haar man, Adrie de Visser, het beheerdersecht paar. Per jaar vinden er ongeveer 300 activiteiten plaats. Kerkweg 27 In 1862 gebouwd voor wagenmaker Simon Bijleveld, die in 1867 werd opgevolgd door Cornelis Tromp van Kerkweg 12. Van 1906 tot 1912 was Rutger Mastenbroek er smid. Daarna was Jacob Vijzelaar er wagenmaker tot 1935. Aris Rentenaar kocht het van Jacob Vijzelaar en gebruikte dc ruimte voor bergplaats van zijn spLillen. Vanaf 1951 werd de schoolbus gestald in de garage van Kerkweg 27. Opa Rentenaar heeft jaren de jeugd van Veenhuizen naar de school aan de Linden]aan gereden en natuurlijk werd er ook gestopt bij de school in dc Stationsweg. Met de Swanner-kermis trakteerde hij de kinderen, die meereden in de bus, op de kermis. Opa Rentenaar was de eerste die omstreeks 1952 een tv-toestel had en bij voetbalwedstrijden kwamen er zoveel mensen uit de buurt kijken, dat de schoolbus uit dc garage moest en het tv-toestel erin. De hele garage zat propvol te kijken naar een groot toestel met een klein schermpje, maar we waren er wel bij. De kroning van de koningin van Engeland in 1953 werd natuurlijk daar ook bekeken. Kerkweg 34: In 1847 kocht Dirk Kruijt een stuk grond waar hij een smederij op liet bouwen. In 1864 werd Daniël Strengman eigenaar en in 1912 kocht Aris Rentenaar deze smederij Er was ook een winkel bij waar allerlei zaken Kerkweg 34: In 1847 kocht Dirk Kruijt een stuk grond waar hij een smederij op liet

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2017 | | pagina 34