I VERDWENEN WINKELS IN VEENHUIZEN 0 27. Inleiding In de oude gemeente Veenhuizen bestaande uit de polder Veenhuizen, de Veenhuizergronden en een stuk Berkmeer hebben vroeger een aantal winkeltjes gestaan. De winkeltjes aan de noordzijde van de Schapenweg neem ik niet mee om dat die in de gemeente Heerhugowaard stonden. De tijden veranderen en het zal niemand verbazen dat er in Veenhuizen geen winkel meer is. De laatste winkel, Kerkweg 34, is gesloten in 2004. Het is landelijk gebied en in de polder Veenhuizen staat veel gras waar nog veel koeien en schapen op lopen en met stuk ken zwarte grond waar in het voorjaar de tulpen prachtig bloeien. Langs de Veenhuizerweg is het voornamelijk tuin- bouwgrond en er staan verschillende kas sen. De bedrijfjes van vroeger waren vaak te klein om van te leven en dan werden aanvullende werkzaamheden verricht. De kastelein had dan tevens een kruideniers winkel en ook nog enkele koeien. Weduwen hadden het vaak moeilijk en probeerden met een winkeltje erbij niet geheel afhankelijk van de kerk te zijn. De mobiliteit was vroeger gering. Naar de stad gaan was een hele onderneming. Als je voldoende geld had voor een sjees (chaize) en je had ook nog een paard, dan hoefde je niet te lopen. Een alterna tief was de trekschuit, maar dan moest je wel geld hebben. In de 19e eeuw kwam langzamerhand de mobiliteit op gang. In 1839 reed de eer ste trein van Amsterdam naar Haarlem. In 1865 kreeg Heerhugowaard zijn trein verbinding. De komst van de auto veran derde het beeld nog meer, zeker toen na 1960 de welvaart kwam en bijna iedereen in staat werd gesteld om zich snel te ver plaatsen. In 1990 staat in "Een aflopende zaak: portret van de kleine middenstand": "Wie als kleine zelfstandige niet meeging in het nieuwe economisch denken en niet investeerde, zou het niet redden. Aangezien de werknemers langzaam maar zeker meer geld kregen om te be steden steeg de vraag naar nieuwe con sumptieartikelen. De kleine zelfstandige kon niet de veelheid aan artikelen in voorraad hebben, hij hield het assorti ment liever wat beperkter en wilde zijn voorraad kunnen overzien. Zijn omzet- snelheid aan artikelen diende hij in de gaten te houden om bederf te kunnen voorkomen. Hij kon niet zo grootschalig inkopen als de supermarkten en evenmin met de prijzen daar tegen opboksen De buurtwinkel was voor de vergeten boodschap en daar konden ze niet van le ven. Nu we internet hebben en vanuit huis alles kunnen bestellen, hebben we het bestelde niet alleen de volgende dag in huis, maar de internetwinkel hoeft daarvoor niet in Nederland te staan. De bedrijven die de snel veranderende maat schappij niet kunnen volgen, kunnen het niet meer bolwerken. Nu redden ook gro te bedrijven het niet meer en omdat daar bij veel arbeidskrachten hun werk verlie zen, krijgt het enige aandacht. Alle kleine dorpswinkeltjes van vroeger zijn verdwe nen en de aandacht daarvoor was niet meer dan dat men zich zorgen maakte over de leefbaarheid van het dorp. Veenhuizen heeft al zijn winkeltjes verlo ren behalve in het seizoen een paar win kelstalletjes langs de weg met tuinplan ten, bloemen, eieren of honing. Tekst en beeld: Ab Klomp Kerkweg 34 is gebouwd in 1927 als smederij met winkel. De voorste erker behoort bij de woonkamer en de twee de is de winkel. In de jaren '60 van de vorige eeuw is er een woonka mer aangebouwd en werd de oude woonka mer bij de winkel ge trokken. Toen zijn de er kers verdwenen. In de winkel was van alles te koop. zoals fietsen, brommers, televisie, maar ook potten en pannen en kopjes en schoteljes

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2017 | | pagina 29