Oude begraafplaats Onder de aangetroffen koormuur uit het eerste kwart van de veertiende eeuw wer den botten gevonden die erop wijzen die hier een oudere begraafplaats heeft gele gen. Deze botten zijn met behulp van de C-14 methode gedateerd in de periode 1150-1275. Ze zijn dus ouder dan de middeleeuwse kerk zelf. Werd de terp van Veenhuizen als begraafplaats ge bruikt voordat er een kerk werd ge bouwd, of wijst dit op het aanwezig moe ten zijn van een oudere voorganger van de kerk uit omstreeks 1300? Restanten van een oudere kerk zijn echter niet aan getroffen. De lengte van de middeleeuwse kerk is niet met zekerheid vast te stellen. Bij de opgraving is alleen de koorzijde opgegra ven. Naderhand is aan de westzijde van de huidige kerk een boring uitgevoerd door de archeologen Sjeng Dautzenberg en Pieter Floore om de westgevel van de kerk te traceren. Echter zonder resultaat. De westgevel van de middeleeuwse kerk blijft voorlopig verborgen. Het koor van de middeleeuwse kerk werd gesloopt tus sen 1785 en 1789 waardoor de graftombe met het grafmonument buiten de kerk kwam te liggen. Daarvoor in de plaats kwam een eenvoudige stenen of houten aanbouw aan de achterzijde van de kerk ter bescherming van de graftombe, zoals te zien is op tekeningen van de kerk van Veenhuizen door Hendrik Tavenier. De reden voor de sloop is onbekend, maar waarschijnlijk was dit de bouwvallige toestand. Met de sloop van de middel eeuwse kerk en de bouw van een kleinere in 1862 kwam de grafkelder weer in het koor binnen de kerk te liggen. Met de sloop in 1965 en de bouw van de huidige kerk in Veenhuizen kwamen de restanten van de grafkelder wederom buiten de kerk en onder het maaiveld terecht. Bij de opgraving in 2016 is de kelder her steld en het getoogde dek gereconstru eerd. Na afloop van alle onderzoeken zijn alle botten in twee kistjes in de grafkel der teruggeplaatst. Plattegrond van de opgraving van de funderingen in de kerkterp van Veenhuizen in 2016. Bij nummer 1 zien we de oudste opgegraven funde ring van een deel van het koor van de grote kerk uit omst reeks 1300. Nummer 2 is het opgegraven koorgedeelte van de in 1862 gebouwde kleinere kerk met in dat koor de graf tombe van Brederode (nr. 3). Nummer 4 is de huidige kapel en 5 is de klokkenstoel. (bron afbeelding: Hollandia archeologen) Bronnen Henk Komen. Gesjoemel met Veenhuizer graftombe. Uitgave Verborgen Verleden. Dertien eeuwen sireekhistorie rondom het kerkplein, 1978. Themanummer van het magazine Oude Hollandse Kerken, nr. 84, zomer 2017: Sjeng Dautzenberg en Jaap van der Veen. De opgraving rond de kerk. Lisette Kootker. Isotopenonderzoek en de Brederodes. Constance van der Linde. Een zeventiende-eeuwse grafkelder.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2017 | | pagina 28