moeder: Lancelot en Adriana. Theoretisch gezien is het mogelijk dat de vader, moeder en twee dochters in werke lijkheid Reinout, Petronella en twee dochters van hen beiden, Anna Catherina en Isabella Adriana zijn. De leeftijd van de vader komt overeen met de sterfteleef tijd van Reinout, maar van de moeder kon de sterfteleeftijd niet worden vastge steld. Het grondige DNA- en isotopenon derzoek heeft meer inzicht verschaft in de herkomst en onderlinge relaties van de doden, maar hun identiteit geven zij ons nog niet prijs. Middeleeuwse kerk Na het opgraven van de grafkelder ont dekten de archeologen dat deze uit 1862 dateerde en een oudere voorganger ver ving die twee keer zo groot is geweest. Bij de bouw van de kerk in 1862 (dezelf de die in 1965 werd gesloopt) werd de oude grafkelder van Van Brederode afge broken en vervangen door een kleinere die tegen de oostgevel van het koor werd geplaatst. De fundamenten van die oost gevel werden eveneens aangetroffen. Vastgesteld kon worden dat het koor is gebouwd op de fundering van hergebruikt materiaal. Vermoedelijk van de afbraak- resten van een middeleeuwse kerk. De zacht gebakken oude baksteen leent zich uitstekend voor de bouw van funderingen omdat deze goed bestand is tegen vocht. Buiten de restanten van het negentiende- eeuwse koor bleek de kerkterp van Veenhuizen voor de archeologen een ver rassing in petto te hebben. Er werden res ten aangetroffen van een driezijdig geslo ten middeleeuws koor dat veel groter was dan het koor van 1862. Dit metselwerk had duidelijk veel grotere afmetingen, (gemiddelde lengte baksteen 26 cm) wat duidde op een hogere ouderdom. Ook bleek de steen veel zachter dan de hard gebakken stenen uit 1862. De tussenlig gende mortel bestond uit een zachte kalk- mortel. Omdat het muurwerk verder naar het zuiden van zeer slechte kwaliteit was en omdat onder het koor geen paalfunde- ring werd aangetroffen, moest worden aangenomen dat het oorspronkelijke koor direct op het veen was gebouwd. Dit koor bezat onvoldoende draagkracht en be vond zich tevens dicht tegen de oude slootkant. Daardoor was het vermoedelijk al spoedig gaan zakken. Het koor zal her steld zijn. Misschien is dit meerdere ke ren nodig geweest. Bij het verder bloot leggen van de fundamenten werd een ou de restauratie zichtbaar aan het oostelijke uiteinde van het koor. Aan de hand van het aangetroffen baksteenformaat dateren de archeologen de ouderdom van deze kerk tussen plm. 1275-1325. Prent van de kerk van Veenhuizen, getekend door H. Tavenier in 1798. Dit is de mid deleeuwse kerk uit plm. 1300. Het driebeukige koor aan de achterzijde is omstreeks 1785 gesloopt. Daardoor kwam de graftombe van Brederode buiten de kerk te liggen. Een houten of stenen aanbouwtje moest het monument beschermen.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2017 | | pagina 27