21. en-wagen brandstof rond: turf voor de bakker, cokes voor de zuivelfabriek en antraciet in allerlei maten naar de burgers. Later werd dat een vrachtauto. De mannen liepen met zwarte, bezwete gezichten, als ze de antraciet in zware zakken op hun rug droegen. Samen met enkele andere brand- stofbedrijven hielden ze ons zo lang mo gelijk warm in de hongerwinter (1944). Chapeau! Aan de andere kant van de kolenboer woonde de familie Schouten. Ik ben jaren lang bevriend geweest met hun zoon Niek. 's Winters moest Niek vaak helpen met het keren van de kool in de koolboet. Dat was jammer, want dan konden we niet spelen. Hij kwam graag bij ons thuis. Hoe Niek mijn vriend geworden was? Nogal een voudig! Vader, die onderwijzer was, plaatste hem als rustig jongetje naast mij in de schoolbank en zo werden we vrien den! Maar laat ik, terugkeren naar Reinalda. Hoe lang ze op school gebleven is, weet ik niet. Ze is verhuisd want aan een andere spoorlijn zal wel weer onderhoud ge pleegd moeten worden. Het spoorhuis werd door twee gezinnen bewoond; de fa milie Kwaad woonde er aan de andere kant ook lange tijd. Is er misschien ie mand, die zich Reinalda Feldberg herin nert en weet wat er van haar geworden is? Want het zou leuk zijn nog eens iets te ho ren van dat stoere en toch een beetje verle gen meisje, waar we als opgroeiende jon gens van 11,12 jaar zó tegen op keken. Kilpaden De kilpaden lagen in het gebied ten westen van de Middenweg waar nu het Raadhuisplein en de Heemradenwijk liggen. De 1e Kil lag ter hoogte van de Cromhoutstraat, de 2e Kil op de plaats van de Van Loonstraat, de 3e even voorbij de Van Foreeststraat en de 4e begon bij de in gang van de Coltermanlaan. Aan de paden lagen kleine stolpboerderijtjes en arbei dershuisjes. Met regenachtig weer en in de wintertijd waren de paden modderig en vaak zeer slecht begaan baar. De bewoners strooiden de as uit hun kachels over de paden maar dat zal weinig geholpen hebben. De bakker kon met zijn kar niet door de modder en ging dan met een zak brood op zijn rug de klanten langs Willem Groot Simon Groot Boerderij van Brink Middenweg Middenweg Op deze luchtfoto uit 1946 is schematisch aangegeven waar de ingang van de kilpaden lag, Een goed oriëntatiepunt is de bocht in de Middenweg met de kerk

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2017 | | pagina 23