LOFZANG OP DE WATERMOLEN Al in de 16de eeuw werden stukken land ingepol derd. De Achtermeer (Alkmaar) als eerste in 1533. Heel bijzonder als je er bij stil staat. De mens be dwong het water. Water dat eeuwenlang land vers lond, levens nam, waartegen men streed, maar waar van men niet kon winnen. Plotseling bleek men met nieuwe ideeën land te kun nen "creëren"Vele meren werd drooggelegd. Soms vinden we de benamingen van deze oude meren te rug in die van huidige woonwijken, als Daalmeer, Bergermeer, Kooimeer, Bijlmermeer, Watergraafsmeer. De eerste polders waren nog klein, maar naar gelang men meer ervaring opdeed, werden de polders groter. Na het succes van de Beemster, uitgestrekt en zeer vruchtbaar land (dat zie je nu nog terug aan de enorme boerderijen en landhuizen), werd het ook tijd om de Grote Waert, of Zuyderwaert droog te leggen. We zijn dan beland in de twintiger jaren van de 17e eeuw. Wat altijd aan een bedijking, het graven van een ring vaart, en dergelijke zaken vooraf ging, waren een aantal essentiële zaken. Zo had je personen nodig die de drooglegging konden en wilden financieren. Verder moesten er vergunningen worden aange vraagd bij de Staten van Holland. Deze vergunningen werden in die dagen octrooien en ordonnantiën genoemd. De diverse octrooien en ordonnantiën die werden verleend ten behoeve van de drooglegging van De Grote Waert zijn verzameld in een prachtig boekje, met als titel: "Octroye, beroerende de bedijckinghe van de Wieringer- Waert, gelegen in Noort-Hollant, inhou dende de vrijdommen ende conditiën daer op de sel- ve Waerdt by den Groot mog. Ed. Heeren Staten van Hollandt ende West-Vrieslandt, op den vien Septembris 1597 uytgegeven is, omme te bedijcken, tot lant te maken ende in vrijen eygendom eeuwich- lijck ende erffelijck voor den Dijckers te behouden Het is uitgegeven te Alkmaar in het jaar 1630 door Jacob de Meester. De titel is misleidend, want het boekje bevat ook de octrooien van de Schermer (1635) en de Heerhugowaard (1631) én tekeningen van molens en onderdelen van molens. De tekeningen zijn prachtig en haarscherp. Elk onderdeel is zeer gedetailleerd weergegeven. De liefde voor de molen, in dit tijd een technologische innovatie, spreekt uit de tekeningen. Deze liefde voor de watermolen is ook nog eens dichterlijk verwoord in het gedicht "Lof van een Water Molen". In de polder Heerhugowaard stonden op een gegeven moment bijna 50 molens om het waterpeil laag te houden. De watermolen was overal aanwezig én van levensbelang. Hoe belangrijk, dat kunt u zelf lezen in het gedicht, een lofzang op de watermolen. Drs. Dorien Partiman-Stet, historica

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2017 | | pagina 20