den op de rug gedragen. Ik weet er een die heette Klaas Schuit, die kwam altijd bij mijn moeder langs. Er waren ook melk venters die bij de deur langskwamen, dan hadden ze een melkbus met een grote me talen litermaatbeker met zo'n haak of een kraantje onderaan de bus, dan konden ze zo tappen. Op de vraag naar kruideniers in Heerhugowaard krijg ik antwoord, er wa ren veel van die kleine kruidenierswinkel tjes, dan kon je wat kopen zo over de toonbank. Sigaretten of sigaren, sigaretten kostten per pakje van 20 zo'n 15 cent de duurdere als NorthState waren 25 cent. Shag, Ibis shag, een lichte shag kostte 10 cent, daar zaten wel 50 a 60 sigaretten in! Als ik om de zoveel maanden naar de kap per ging kostte dat knippen 5 cent. Spekkem aan de Stationsweg op het dorp, Doodeman in de Noord, Siemen Vis aan de Kerkweg, dat waren zo de kappers in Heerhugowaard. Ze knipten met de schaar en de handtondeuse. Het was thuis krap met het geld, er werd zuinig mee omge sprongen, het was niet van geef maar uit. De vrouw van Siemen Vis heette Geertje Pijs, haar broer Tom Pijs woonde op de Stationsweg, hij was melkrijder voor hem was dat Piet Hittema, na Siemen werd dat Cor Kerkmeer, het was zwaar werk, de melkbussen met 40 liter melk werden met de hand zo op de platte kar getild, dat was zo'n 55 kilo met de hand op de knie en op de kar! Per boerderij hadden ze ongeveer 10 tot 15 bussen staan. Petrus Blauw, had twee boerderijen. Een hier aan de Middenweg en een in de Berkmeer die verhuurde hij als zijnde he renboer. Dirk zegt, vergeet niet dat ik van mijn vierde tot mijn negende jaar hier in de Waard heb gewoond alles wat ik daarvan vertel, heb ik al die tijd onthouden! Wij gingen af en toe zondags wel naar de Nederlands Hervormde kerk, hier in Heerhugowaard in de Protestantse kerk heb ik voor het eerst van mijn leven een kerstboom gezien, een hele grote kerst boom vol met kaarsen langs die kaarsen zat een lont die werd aangestoken en die vlam stak dan alle kaarsen aan, ja zegt hij zo ging dat toen. Ik vond dat prachtig, dat die kaarsen zo aangingen met zo'n draadje. Het ging zo door de hele boom heen! Er woonden toen niet zo veel mensen hier in Heerhugowaard misschien 600 mensen, het waren wel allemaal grote gezinnen 8 a 10 kinderen was algemeen. Straatverlichting was er wel maar... zo'n lampje gaf praktisch geen licht. De draden voor de elektriciteit ging niet door de grond maar van houten paal naar paal. Auto's waren er niet af nauwelijks, als je van heel noord Heerhugowaard naar Alkmaar over de Middenweg fietste, dan kwam je misschien een of twee auto's te gen en die waren dan van de huisarts of de burgemeester! Ik weet dat Dokter Spiering hier in Heerhugowaard een autootje had dat was zo'n sigaar model, instappen en wegrijden! Dirk Stuurman op zijn praatstoel

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2017 | | pagina 18