je juh zei dan ging hij lopen en met rrrrr stopte hij. Piet Kieft, dat was een paardenhandelaar, die kocht dan die paarden op uit Rusland, die zullen hier wel met de trein heen geko men zijn, ik was toen een jaar of vijftien. Ik vraag Dirk hoe hij zijn vrouw heeft ont moet, "ik zal het je precies vertellen" zegt Dirk; de aldereerste keer kwam ik haar te gen in de Berkmeer, ik was alleen en ging naar een kermis toe in Wervershoof, het gebeurde ook wel dat ik zo maar een stuk fietsen ging, en ik zie daar een vrouw op de weg een heel stuk voor me en ik rij er zo voorbij, hoor ik "meneer, heeft u een pomp bij u" ze had een lekke band. Ik was toen zo'n drie en dertig jaar oud. Ik heb de band opgepompt, zij moest naar Hensbroek en ik ben mee gefietst. Toen we aankwamen zei ze "nou heb je wel een bakkie koffie verdiend denk?" Dat ik zeg, ik heb anders heel andere plannen, nee eerst koffie drinken zegt ze. En van dat af, begrijp je, is het zo verder gegaan. Mijn jongste zuster is geëmigreerd naar Australië, haar man kwam uit Hoogwoud. Hij heette Joop Leeuwerik. Mijn andere zus is getrouwd met ene Cor Meerhof. En nu ben ik nog de enige die over is. Mijn vader kocht een fiets bij Henk Koopman de smid, hij woonde een klein 15. stukkie voorbij de Molenweg. Er tegen over woonde nog een smid Jaap de Goede, de smederij staat er niet meer. Dat waren twee smederijen tegenover elkaar maar er waren meerdere smederijen in Heerhugo- waard hoor hier aan de Stationsweg ook nog een. Ik vraag of hij wel een te vissen vangen ging, met de hengel zegt hij? ja hoor wei eens maar niet vaak hoor. Ik weet wel dat ze met vis langs de deur kwamen, haring zoute en zure, bokking en makreel dat was allemaal spotgoedkoop, armeluivoedsel zeg maar. We liepen toen wel allemaal op klompen en nog steeds hoor. Ik vraag hem wat hij weet van de arbei ders uit het oosten van het land en uit Duitsland. Nou, zegt Dirk, dat is van voor mijn tijd, ik weet dat ze al van die maaimachines door paarden voortgetrokken hadden. De poepen die uit Duitsland kwamen dat wa ren de zeismaaiers, die trokken van boer naar boer vaak in een groep. Je had wel van die kassiesventers, marskramers. Die kwamen bij alle huizen langs, dan deden ze die kist open en dan zat er elastiek, band, kamferballen naalden en spelden en al zulke ruttelle tuttele als kammetjes. Ze hadden een houten kist die kon je opens laan en aan weerskanten hadden ze de spullen staan. Die kist werd met leren ban- Het gezin van Louwrens Stuurman en Trijntje Kroon, vlnr.: vader Louwrens, Antje.Fie, Dirk en moeder Trijntje Dirk en zijn vrouw Geertje Dieuwertje Leegwater. Ze hebben 2 kinderen, zoon Lou en dochter Wilma.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2017 | | pagina 17