2. Zo weet ik van heel veel winkels hier in Heerhugowaard zegt Dirk. De Katholieke kerk aan 't Noord-end die is gebouwd toen mijn moeder er nog op school liep. Die school stond net voorbij de Donkereweg aan de andere kant, dat was een Katholieke school. Toen ging alles nog door mekaar, Katholiek en niet Katholiek het maakte niet uit, dat was rond 1890. Dirk vertelt, "ja, van de negentig naar de honderd dat is tien jaar, dat is tien keer driehonderdvijfenzestig dagen en die tien jaar zijn veel moeilijker dan alle jaren er vooraf'. Hij gaat weer verder met; "Die winkel van Breed, dat was een galanteriewinkel, hij is even voorbij de kerk, daar was ook een sloot met een bruggie erover daar stond ook een winkeltje waar je allerhande snot- tertjes kon kopen als bellenblaaspijpjes, k van die vuurdingetjes en noem maar op. Potten en pannen ook wel hoor. Ik vraag hem wat hij bedoeld met vuurdingetjes. Dat was een speeltje waar je dan een hen- de Itje heen en weer trok en dan kwamen er allemaal vonkjes uit, die kon je op de ker mis ook krijgen weetje wel? Die winkelier Japie Smit, zat waar nu Breed zit aan de Middenweg. Ik ben hier in Heerhugowaard komen wo nen toen ik nog geen drie jaar was, toen woonde die Japie Smit er al. Mijn vader heet Lourens Stuurman (1894-1968) mijn moeder is Trijntje Kroon (1895-1987) zij is geboren in Heerhugowaard. Dirk is de oud ste zoon, naast Dirk zijn er nog twee doch ters; Antje (Annie) en Sophie (Fie). Zoon Lou valt in en geeft zijn vader aan; "Pa, je moet eens vertellen van waar je ge woond hebt, de geschiedenis van de boer derij." We woonden aan de Kerkweg 18 in Heerhugowaard-Noord, eerder woonde mijn vader hier in Heerhugowaard over de spoorbaan aan de linkerkant er was daar een café, dat hoorde bij de melkfabriek Excelsior verteld hij vervolgens. Daarnaast stond de boerderij "Jachtlust". Daar op dat terrein van de melkfabriek re den ze met paard en wagens af en aan. Zelf heb ik ook op een melkfabriek gewerkt hoor, dat was in Ursem. Hier in en rond Heerhugowaard waren ver schillende melkfabrieken, aan de Stationsweg was een melkfabriek, net voor bij de Rustenburgerweg had je er ook een "de Vita Nova." Die fabrieken waren al weg voordat wij hier kwamen wonen in Heerhugowaard. Er was er nog een aan de Kerkweg, de namen zijn me ontschoten. Die aan de Kerkweg is al in 1916 opgehe ven. Dat waren allemaal van die "verenigde boeren dagfabrieken" Wat ze dus nu coöpe ratieve zuivelfabrieken noemen. Van de melk werd meest kaas gemaakt, je had nog geen flessenmelk laat staan pakken met melk erin. Dirk dwaalt een beetje af zo nu en dan, hij vraagt "hoe kwam u op het idee om mij te bellen?" Ik vertel hem dat een van de leden van de Stichting Historisch Heerhugowaard mij op het spoor heeft gezet. Wij woonden op "Jachtrust'1 dat was over de spoorbaan daar had je eerst een café, dat is al jaren geen café meer, er heeft inmid dels al van alles in gezeten, een bloemen- De grootouders van Dirk:Dirk Stuurman en zijn vrouw Fijtje Otto. Daaronder zijn ou ders: Louwrens Stuurman en Trijntje Kroon

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2017 | | pagina 14