ÏN GESPREK MET DIRK STUURMAN. r Het is 17 februari 2017 en na een kort ritje op mijn fiets sta ik voor een klein dwars geplaatst huisje aan de stationsweg, nr 48 in Heerhugowaard. Hier moet het zijn, hier woont dus Dirk Stuurman 96 jaar oud en nog "op zich zelf' zoals dat wel wordt gezegd. Ik vermoed dat hij de oudste zelfstandig wonende inwoner van Heerhugowaard is. Het huisje wordt duidelijk onder handen genomen, het dak is klaar, het metselwerk moet nog gevoegd worden, delen van het houtwerk moeten nog vervangen en er zitten allemaal nieuwe kozijnen in en dan de tuin, ja, eh die tuin! Zo af en toe wordt er aan gewerkt door zoon Lou Stuurman. Ik word, na het aanbellen, binnengenodigd door een oudere man, wel fors van postuur en wat de eerste indruk en de spraak aangaat een echte dorpsbewoner van Heerhugowaard. Eenmaal binnen is het behaaglijk warm en blijkt er nog ie mand aanwezig, zoon Lou Stuurman. Hij houdt een oogje in 't zeil bij zijn vader als mantelzorgen "Wat wil je eigenlijk allemaal weten" is de eerste vraag die Dirk stelt, hij zit in een grote stoel en houdt zijn hand als een toeter om zijn oor. "Je moete wel hard prate hoor, ik ben een beetje doof en m'n apparaatjes (batterijen) benne op". Dan valt zoon Lou in, "ja, je bent hier zomaar binnen komen vallen maar waar gaat het eigenlijk om?" Het begint een beetje ongeorganiseerd maar ik leg uit dat het een vraaggesprek is voor "de Overhaal" het jaarblad van de Stichting Historisch Heerhugowaard. De eerste vraag herhaalt zich, "wilt u de oude namen van de straten, de winkels of van mensen die er toen woonden weten"? Allereerst wil ik het een en ander weten van Dirk Stuurman zelf, waar komt uw fa milie eigenlijk vandaan? "Ik ben geboren in 1920 in St.Maarten bij Schagen. Het huisje staat er nog en wordt keurig netjes onder houden". In 1920 waren ze dit huis, het huisje waar hij nu woont, aan het bouwen, de eigenaar heette Cor Leegwater. Cor is oud gewor den, over de honderd en woonde hiernaast aan de Stationsstraat. Hij rookte de hele dag van die grote sigaren. Hier meer aan de overkant was er een die rookte nooit, hij zei "dat is zo slecht, dan ga je tien jaar eer der dood" Die man die grote sigaren rookte die werd honderd, die man die aan de over kant woonde en die nooit rookte die werd effies vier,- vijf en zeventig. Maar ja, daar komme je niet voor natuurlijk, je komt voor dingen van het oude Heerhugowaard. Weer komt die eerste vraag als thema bo vendrijven, "wat wil je weten?" Ik vraag Dirk, hoe was het hier in Heerhugowaard zo rond de dertiger jaren? Deze weg, begint Dirk wijzend op de Stationsweg, heette de Basserweg, het aldereerst was het de Broekerweg, want hij ging in de richting van Broek op Langedijk. Zo heb ik het ge hoord want zelf heb ik dat niet meege maakt. Nu heet hij de Stationsweg en dat zal wel zo blijven want hij loopt in de rich ting van het station. De Middenweg (eerst Middelweg), dat wa ren allemaal straatstenen, er waren geen pa den langs, geen fietspaden of wat dan ook. Aan weerskanten van de weg was er een sloot, bij elke boerderij of woonhuis een bruggetje over die sloot, verteld Dirk. Gerard H.J.Laan Dirk Stuurman de 96 jaar oude Heerhugowaarder! Het huisje, Stationsweg 48

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2017 | | pagina 13