TWIE HELPT MU AANWERK zorg moest men namelijk aan strenge mo rele eisen voldoen. vanwege geldgebrek. Ook de kerk zorgde voor het uitdelen van kleding, voedsel, het betalen van brandstof, betalen van huur, regelen van medische verzorging en het onderwijs voor kinderen. Een aanvraag aan de gemeente Heerhugowaard van de diaconessen van Alkmaar laat weten dat een oudere dame (tot nu toe onder de hoede van de diaco nessen) wellicht familie in Heerhugowaard zou hebben die in staat zouden zijn om in haar onderhoud te voorzien. Deze dame werd uiteindelijk geplaatst in het bejaar den- armenhuis van Heerhugowaard. Een ander alternatief was om hulp te zoe ken in de familie- en/of kennissenkring. Ook door illegaal bedelen kon men mis schien ontkomen aan het armenhuis. Juist op het gebied van de gemeentelijke armen- Armenzorg van de gemeente Heerhugowaard Het eerste aanspreekpunt van armen was de Commissaris van de Koningin in Noord-Holland. Er bestond een regelma tige correspondentie tussen de ambtenaren van de Commissaris en het gemeentelijke bestuur van Heerhugowaard. Zij zorgden voor de steun en de tewerkstelling. Het ge meentelijke armenbestuur zorgde alleen maar bij volstrekte onvermijdelijkheid voor hulp en daar waar de kerken niet meer konden helpen. Ook bestond er een crisis comité dat geheel uit vrouwen be stond. In de gemeente Heerhugowaard werd er jaarlijks aan het Rijk gevraagd om een toelage van 1000 gulden voor de armen zorg. Dit werd ook toegestaan. Er werd bv. op aanvraag van de Commissaris van de Koningin verzocht om een lid van de gemeente te ondersteunen. Het antwoord van de gemeente was dat de bedoelde op een kleine afstand van het ge meentehuis woonde. Hij had dus zelf kun nen langskomen. Zijn situatie werd niet beter of slechter geacht dan die van vele werkloze arbeiders. Afgezien daarvan woonde hij met een vrouw dus niet zijn echtgenote) samen en men vond dat zij ongemakkelijke mensen waren. Misschien voldeden zij daarom niet aan de morele voorwaarden van het armen bestuur. Geadviseerd werd dat - als er een geldelijk cadeau van Hare Majesteit vers trekt zou worden - dit door het paar niet geweigerd zal worden maar de gemeente was niet van plan om hen verder te helpen. Toch zijn er telkens weer terugkomende posten voor hulp van 3 gulden de helft van de wekelijkse steun) om mensen te helpen. Bij ziekte of ongeval wende men zich met de meest noodzakelijke aanvragen aan de gemeente: kan na een zweefvliegtuigonge luk geholpen worden omdat men geen sa laris kan ontvangen en kan de gemeente zorgen voor de hoogtezon van een doch ter? Nee, helaas is het antwoord. Een bur ger die ook een ongeval had en met 8 kin deren en geen werk behoorlijk in de schul den zat werd te werk gesteld bij een agra risch bedrijf om bonen en sla te plukken. Als er schulden waren gemaakt bij de huis- ONVERSCHILLICVAT I

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2017 | | pagina 11