Weigerde men werk in de werkver schaffing of kon men het lichamelijk niet meer aan dan viel men automatisch onder de armenzorg. De laconieke opmerking in de gemeentelij ke stukken beveelt aan om bovengenoem de man verder te laten werken in de Wieringermeer. Tegelijker tijd zat de schoonzoon van deze steuntrekker in Arnhem in de gevangenis en werd aan onze arbeider ook nog ge vraagd om te helpen met het onderhoud van zijn dochter met 6 kinderen. Aan haar werden per week van het Rooms Katholieke Armbestuur 2 gulden uitge keerd en 4 gulden van het Burgerlijke Armbestuur. Meer was niet mogelijk van wege de vele en grote uitgaven aan armen van de gemeente. Verdere maatregelen waren o.a. het fiets- plaatje. Met zo'n plaatje met een gaatje er in hoefde men geen fietsbelasting te beta len. Iedereen kon dan natuurlijk zien dat men werkeloos was en bij de werkver schaffing zat. Ondanks de steun probeerden mensen van alles om aan geld te komen zoals het ver kopen van eieren op straat, bloemen uit ei gen teelt en het beroep van de rondtrek kende venter. Particuliere en kerkelijke hulp De particuliere hulp aan werkelozen ge beurde op basis van liefdadigheid. Dit zijn b.v. hofjes en financiële hulp voor de ver blijven van oude van dagen. Bij deze zorg waren hoofdzakelijk het Leger des Heils, de Odd Fellows en de vrijmetselarij be trokken. Uiteraard waren er ook nog ande re, persoonlijke initiatieven. Men deelde soep en kleding uit aan de werkelozen. Deze kleren waren meestal versleten en duidelijk herkenbaar als afdankertjes. Sokken met rode randjes, schoenen met gaatjes, ondergoed met een stempel. Het zwaartepunt van de zorg lag bij de kerken. Die hadden hun eigen armenbe stuur, weeshuizen, gasthuizen en instellin gen voor ouden van dagen. Juist roomska- tholieke orden en congregaties werden ac tief. Ook de katholieke Vincentius- vereniging en de diaconessen probeerden te helpen. Maar zelfs aan de hulp van de ze organisaties kwam uiteindelijk een eind ïttnru Werkelozen moesten een of twee keer per dag gaan stempelen Hl EK

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2017 | | pagina 10