met het duurdere riet. De firma Sprenkeling uit Heerhugowaard leverde het stro. Wederopbouw Het bedrijf ontwikkelde zich na de oorlog als een echte woningbouwer. Talloze projecten in Den Helder, Amsterdam-centrum, Buitenveldert, Slotermeer, Purmerend, Alkmaar en Haarlem werden uitgevoerd. Veel is toen gewerkt voor de Wederopbouw. In 1948 kwam de eerste boekhouder in dienst: Krijn Biersteker (1923-2011). Hij klom bij Bot op tot financieel directeur. Na zijn afscheid in 1988 bleef hij als commissaris verbonden aan het bedrijf. Tot 1948 had Biersteker gewerkt bij de Dienst Wederopbouw in Den Helder. Kort voor zijn overlijden op 88-jarige leeftijd keek Krijn Biersteker terug in het eigen be drijfsblad Trefpunt. Eind jaren veertig was Bot uitgegroeid tot een middelgroot bedrijf, voor aanstaand in de kop van Noord-Holland. Zo bouwden we toen 48 M'oningen in Den Helder, daarna nog een serie van 96 huizen. Voor een aanneemsom van 10.000 gulden per woning. Piet Bot kreeg steeds meer problemen met zijn gezondheid. Al in de oorlog had zoon Gem het roer overgenomen. De grondlegger van het be drijf overleed in 1953, op 64-jarige leeftijd. Gem stond er niet alleen voor. Hij wist zich ge steund door enkele ervaren personeelsleden, on der wie de uitvoerders Piet Bakker en R. Stoelinga. Ziekenhuis Alkmaar Directeur Gem Bot zocht de verdere groei van het bedrijf vooral in de utiliteitsbouw. De uit breiding van het Centraal Ziekenhuis in Alkmaar beginjaren zestig was de aanloop naar een serie imposante werken. Zoals het Sint Jan Ziekenhuis in Hoorn (1968), provinciaal psy chiatrisch ziekenhuis Duin en Bosch in Bakkum (1970) en verzorgingshuis Lauwershof in Oudorp (1972). Met het Alkmaarse ziekenhuis haalde Bot in 1961 de krant met een grote kop. Als een van de vijf inschrijvers was het bedrijf de laagste. Het verschil - bijna een miljoen gulden met nummer twee, op een aanneemsom van zeven miljoen gulden - baarde opzien. Voordat Gem Bot de klus pakte, had hij over legd met zijn vrouw Miep. Zij zei: 'Als je denkt geen fout te hebben gemaakt, moet je vertrou wen hebben in je prijsHet werd een goed werk, opgeleverd binnen de begroting. Ook di verse bejaardenhuizen werden gebouwd. In 1963 was dat in Heerhugowaard Hugo Oord. Meer klussen, meer omzet, meer personeel. Ook de top breidde zich uit. Piet Bot, oudste zoon van Gem, kwam in 1967 in dienst. Piet (1941 2014) zou 34 jaar actief in het bedrijf zijn. Later kwamen er ook drie broers in de organisatie. Een van hen was Gem (1945). In 1974 betrok het kantoor een nieuw pand op de hoek Middenweg/Marsmanstraat. Vier jaar later stopte Gem, hij was 65. Zoon Piet werd algemeen di recteur, zoon Gem technisch directeur en procu ratiehouder Krijn Biersteker financieel directeur. Gem Bot, de tweede generatie, overleed in 1987 op 74-jarige leeftijd. Ontwikkelaar De nieuwe leiding zette belangrijke stappen. Bouwer Bot werd ook ontwikkelaar Bot. Ontwikkelingen in de markt en de groeiende be hoefte om meer grip te krijgen om het traject vóór het bouwen leidden in 1983 tot de oprich ting van een nieuwe tak: Bot Bouw Initiatief. Het was interessant geworden om ook op de stoel van ontwikkelaar te zitten. In haar expansiedrift nam de onderneming, in middels een BV, in 1984 het bijna honderd jaar oude aannemersbedrijf Gebroeders Terlingen te Diemen over. Dankzij deze hoofdstedelijke dochter, met veel expertise op het gebied van re novatie, kreeg Bot toegang tot de Amsterdamse markt. Gebroeders Terlingen werd Bot Bouw Amsterdam. Een tweede overname volgde in 1993: bouwbedrijf WAM te Wormerveer. Elf jaar later, in 2004, stootte Bot de Wormerveerse vestiging weer af. In de bouw veranderde er in de afgelopen drie decennia meer dan in de zeventig jaar daarvoor. Dus ook bij Bot. De timmerfabriek aan de Jan Glijnisweg werd in 2010 gesloten. Op deze plek, waar het in 1912 begon, zijn nu nog de afdelin gen kleinbouw en materieeldienst. Alle bedrijfs onderdelen vallen sinds 1994 onder één paraplu: Bot Bouwgroep. En de vierde generatie Bot deed zijn intrede in het bedrijf: de neven Gem (1969, zoon van Piet) en Gem (1974, zoon van Gem).

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2016 | | pagina 52