school van veertien lokalen in Hilversum. Over het project in Hilversum zei Gem Bot: „De bouwtijd was gesteld op 3'Z maand. Een premie van 2.000 gulden was uitgeloofd als binnen de tijd werd opgeleverd. Ze hebben het geklaard, maar wat zal uitvoerder Piet Bakker zijn hart en mond intgeleefd hebben. Zonder planning, daar had nog niemand van gehoord. Alles zat goed op een rijtje in de hersenkamer. Al snel moest de werkplaats aan de Jan Glijnisweg worden uitgebreid. Er kwamen een gecombineerde cirkelzaag met langgatboor, een vlak- en vandiktebank en een lintzaag. Baas van de werkplaats werd Eef Bos sr. De verscheiden heid aan werken was toen al niet gering. En toen, toen kwam - zoals Ger Bot het uitdruk te - de dag der dagen. Dat was in de loop van 1928. Willibrordus Piet Bot was uitgenodigd voor de onderhandse aanbesteding van de Sint Willibrordusstichting in Heiloo, psychiatrische inrichting voor manne lijke geestes- en zenuwzieken. De aanbesteding was op 17 augustus 1928. Bot was de laagste in schrijver. De bouw begon op 26 september 1928. Dit kolossale project geldt als cruciaal voor de verdere ontwikkeling van het Heerhu- gowaardse bedrijf. Veertien jaar aaneen - tot 1942 - schakelde Willibrordus' Bot in voor uitbreiding en onder houdswerkzaamheden. In de diverse paviljoens, ontworpen door architecten H.J.W. Thunnissen en J.H. Hendricks uit Den Haag, waren zeshon derd verpleegden ondergebracht. De psychiatri sche inrichting van de Congregatie van de Broeders van Onze Lieve Vrouwe van Lourdes was opgezet volgens de modernste inzichten. Eind november 1929 waren de eerste gebouwen klaar. De eerste patiënten arriveerden op 8 februari 1930. Een heuglijk moment, ook voor Piet Bot. Tot begin 1940 realiseerde hij diverse uitbreidin gen op het terrein van 42 hectare. Op 31 juli 1930 opende de minister van Justitie het gloed nieuwe Sint Pauluspaviljoen. En daarmee was het eerste rooms-katholieke instituut in Nederland voor 'ter beschikking van de regering gestelde psychopaten' een feit. Met de verrui ming naar vrijwillige opname van patiënten ver anderde Sint Willibrordus van een gesticht naar Na deze tegenslag wist het bedrijf veel winstge vende klussen te verwerven. Omzet en aantal personeelsleden namen sterk toe. Piet Bot stond bekend als een strenge baas. Met straffe hand én veel handelsgeest leidde hij zijn onderneming. Flinke projecten werden niet gemeden. Nicolaasgesticht Over de jaren twintig vertelde Gem Bot in 1977: ,,Het bedrijf bouwde die tijd ook diverse villa's en landhuizen. Met de bouw van een school in Heemstede stapte uitvoerder Piet Bakker het bedrijf binnen. Tramremises werden gebouwd in Haarlem en Leiden. Enkhuizen werd veroverd met de bouw van het Sint Nicolaasgesticht voor bejaarden. Andere werken die periode waren de vakantie kolonie Sint Jozef in Egmond aan Zee, verbouw van de katholieke kerk in Tuitjenhorn en een Glas-in-lood raam in de vroe gere burgemees terswoning uit 1935. Met het gemeentewapen van Heerhugo- waard De Willibrordus stichting in Heiloo. Het complex van 42 hectare bood Bot volop werk in de jaren 1928-1942.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2016 | | pagina 50