Voorwoord Beste Lezers, In de Overhaal van 2014 werd in het voorwoord gememo reerd dat Siem de Haan per 31 december 2013 na 10 jaar, zijn voorzitterschap van de Stichting Historisch Heerhugowaard op eigen verzoek wilde beëindigen. In dat stukje is ook te lezen wat het doel is van de Stichting Historisch Heerhugowaard en op welke manier dit wordt vormgegeven via De Overhaal. In dit voorwoord, van al weer de 12de Overhaal, kijk ik nog eens terug op het leven van Siem. Wat hij zoal heeft gedaan en wat voor betekenis hij heeft gehad voor veel aan het Westfries gelinkte, creatieve clubs en genoot schappen en voor ons, de Stichting Historisch Heerhugowaard. Vorig jaar, tijdens zijn uitvaartdienst op vrijdag 20 november 2015, in de Heilig Hart kerk van Heerhugowaard Noord, waren er een aantal mensen die veel vertelden over Siem. Het in memoriam van zijn zoon was prachtig. Hoe Siem opgroeide, hoe hij al vroeg creatief was en samen met zijn broer Cor de Haan een duo vormde. De Hugo's, een soort voorloper van het cabaret. Hij zat ook bij de oprichting van de Diatonica's. Siem zag overal mogelijkheden om te scheppen. Dat deed hij via zijn gedichten (rijmpjes noemde hij het). Dat deed hij via zijn boekjes met een touwtje eraan, Pleetjes en Poepelegointjes. Dat deed hij via verhalen in de boeken, die hij schreef met andere schrij vers: Zuks moetje opskroiven. Dat deed hij ook via zijn liedjes, hij schreef o.a. het Heerhugowaardse Volkslied en het Langedijker volkslied. Voor de Koerier schreef hij weke lijks een rijmpje met vaak de actualiteit als onderwerp. Zijn zinnen liepen als een trein, kort maar krachtig. Herkenbaar Siem de Haan. Scheppen deed hij ook op een andere manier. Hij richtte het Creatief Westfries op en maakte mensen enthousiast om daarin mee te gaan. Hij richtte Skroivendevort op, een kwartaalblad, met verhalen en gedichten in het Westfries. Ina Broekhuizen - Slot wist daar bij zijn afscheid in november mooi in het Westfries op in te gaan. Hij richtte in 1999 samen met Eugénie Herlaar de taalgroep Schrijvenswaard op. Een groep mensen die nu nog steeds zeer actief met dichten en taal bezig is. Siem trad ook met zijn liedjes en gedichten op. Hij was een kei in het onthouden van tek sten. Alles uit zijn hoofd. Daarnaast runde hij zijn handel in kolen en later in kachels samen met zijn steun en toever laat Ria. Toen de kolenhandel minder werd begonnen zij de midget golfbaan aan De Dreef waar ze 13 jaar actief waren. Als je op Google Siem de Haan intikt kun je nog een filmpje van Siem zien op YouTube. "Effe buurten bij Siem de Haan", van 19 maart 2015. Een mooi filmpje, met Siem zoals hij praatte en zoals hij was. Siem is er niet meer. Hij was zelf heel reëel over het Westfries en de teloorgang daarvan. Maar de verhalen en artikelen, die in de Overhaal te lezen zijn, zullen blijven. Dat was de re den om de Stichting Historisch Heerhugowaard op te richten. Siem, dank je wel. Namens de Stichting Historisch Heerhugowaard, Gemma Groot, voorzitter.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2016 | | pagina 4