Als dochter van berehouder Piet Beerepoot uit Wognum was zij een thuishaalder bij het aan vankelijk kinderloze echtpaar Jan en Niesje Appelman-Dekker uit Heerhugowaard. Jan was 'landman' (boer) en dreef daarnaast café De Viersprong. Maria Beerepoot was een nichtje. De ondernemende Piet trof Maria achter de tap. Zij hielp in de bediening. Ze trouwden op 27 no vember 1912 en betrokken de nieuwe woning Jan Glijnisweg 68. Dit huis had Piet zelf ge bouwd. De dag van het huwelijk geldt als offi ciële start van het bedrijf. 'P. Bot timmerman/ aannemer' stond er op een bordje op de even eens nieuwe werkplaats. Klantenwerk De boerenbevolking in Heerhugowaard reageer de aanvankelijk terughoudend op de vestiging van deze buitenpoorter. Mondjesmaat werd hem werk gegund. De eerste opdrachten bestonden voornamelijk uit onderhoudswerk, het zogeheten klantenwerk. Gedreven door ondernemingslust bouwde hij met allerlei klusjes een startkapitaal op van duizend gulden. Ook verdiende hij aan enige handel. Zijn eerste belangrijke wapenfeit als zelfstandig ondernemer was het maken van een landbouw- wagen. Met deze klus verdiende hij driehonderd gulden. Gierkelders bij boeren bouwde hij sa men met Klaas Hoogeboom. Bij de viering van het 65-jarig bestaan van het bedrijf in 1977 her innerde Gem Bot (1913-1987) Hoogeboom als een 'beresterke kerel'. „Grondwerk, bekisten, vlechten, storten en afwerken van gierkelders voerden zij samen uit, vader en Klaas." Recommandatie Al snel wist de jonge Piet Bot een goede naam op te bouwen, in en rond Heerhugowaard. Zoon Gem in 1977 over het begin: Vader nam ook al een boerderijtje in De Weere aan voor een zeke re Klaver. En in Heerhugowaard een woninkje aan de Hondenweg, nu de Van Veen weg. Hij trachtte goed werk te leveren. Goede uitvoering betekende recommandatie en meer klanten. Deze stelregel is al die jaren nooit veranderd. In september 1913 diende het eerste kind zich aan: Gerbrand Johannes (Gem). Het gezin van Piet Bot en Marie Beerepoot telde uiteindelijk twaalf kinderen. De Eerste Wereldoorlog (1914 1918) was een moeilijke tijd. Gem: ,,Het werk nam af, materialen werden schaars. Bij de pak ken neerzitten was er niet bij. Een bijzonder ta lent van mijn vader was zijn koopmanschap. Hij kocht oude huisjes en gebouwtjes en sloopte ze met zorg vrijkomende materialen werden ver werkt of rechtstreeks verkocht. Zo ontstond et- handel. Ook verkocht hij aan boeren prikkel draad, gaas en spijkers, alles wat zij nodig had den voor hun land en opstallen. Ook verdiende hij aan carbid voor verlichting toen olie schaars werd." Kerk 't Kruis Na de Eerste Wereldoorlog kwam de bouw lang zaam op gang. Voor de jonge Heerhugowaardse woningbouwvereniging nam Piet Bot zes wonin gen aan de Hondenweg (nu Van Veenweg) aan. Een grote opdracht was in 1921 de bouw van een muloschool in Bergen. Dit werk leverde een beste winst op: 33.000 gulden. Een stevig ver lies daarentegen kostte een jaar later de bouw van de katholieke kerk in 't Kruis. De winst van Bergen was snel verdwenen. Deken M.P.A. Ooms uit Alkmaar had op 29 juni 1922 de eerste steen gelegd van de kerk van de nieuw opgerichte parochie Heilige Familie aan de Jan Glijnisweg. Een aanbesteding was er niet geweest. De bouwpastoor, kapelaan Quirinius Johannes te Mey, was een goede vriend van het echtpaar. Hij gunde het 10-jarige bedrijf de klus 'uit de hand'. Piet Bot betrok zijn kaartmaten Arie Breed (schilder) en Jan Borst (metselaar) bij de uitvoering. Na de oplevering bleek er geld bij te moeten. De aannemer noemde kerken 'duivelswerken'. De samenwerking met Breed en Borst kreeg geen vervolg. Woning en werkplaats van aanne mer Piet Bot aan de Jan Glijnisweg. 1930.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2016 | | pagina 49