heel bijzonder. De wethouder, Leo Dickhof, werd er over gebeld en die was snel aanwezig om het met eigen ogen te zien. Dit gaf de op graving een hele nieuwe dimensie! Dit zal nog een uitdaging worden voor de gemeente. Donderdag was rustdag. Vrijdag was open dag voor scholen uit Heerhugowaard, er hadden zich twee scholen aangemeld, bij elkaar honderd kinderen. De kinderen werden in drie groepen verdeeld, een groep bij de opgraving, een groep in de kerk en een groep bij het praalgraf in het voorportaal. De kinderen waren zeer geinteresseerd en en thousiast. Zaterdag, de grote dag, open dag voor iedereen. De verwachting was zevenhonderd man. We waren allemaal goed voorbereid en stonden startklaar om iedereen te kunnen ontvangen. Een half uur voor aanvang kwamen de eerste bezoekers al aanzetten. Ceciel Nyst, van de Cultuurcompagnie stond bij de opgraving om uitleg te geven, Constance van der Linden van Tot op het Bot in de kerk bij drie tafels botten om daar uitleg te geven. Tevens hing in de kerk nog de expositie over de bouw van deze kerk en tekeningen van de kerk van 1882. Rond twaalf uur hadden we al tweehonderdvijftig bezoekers ontvangen. De rest van de middag ging heel gemoedelijk, 's Middags arriveerde een Reinout van Brederode met gezin, woonachtig in Huizen, dat was erg leuk. We schatten dat er zo'n 500 a 600 bezoekers zijn geweest. Na afloop van de open dag werd de grafkelder afgedekt evenals de middeleeuwse fundering. Het was een span nende week geweest met bijzondere vondsten en met veel belangstelling van het publiek en de pers. Op de laatste dag van de boven beschreven op graving vonden de archeologen dus nog een stukje oude fundering, waarop de gemeente op dracht gaf om nog drie dagen de opgravingen voort te zetten. Op de eerste dag, 25 mei, werd al het funda ment van het koor van de kerk uit de 14e eeuw gevonden. Dit houdt in dat Veenhuizen rond 1300 al bestond. Er waren voor de archeologen tal van aanwijzingen dat deze situatie aanneme lijk zou zijn. Na drie dagen is de hele tuin om- De grafkelder is opgegraven. De eerste beenderen komen tevoorschijn Alle botten worden opgesteld in het kerkje Op de laatste opgravingsdag worden de fundamenten van een eerder kerkje gevonden. De euforie is groot!

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2016 | | pagina 46