OPGRAVING VAN DE GRAFKELDER IN VEENHU1ZEN In de week van 18 tm 23 april van dit jaar vond de opgraving plaats van het graf van Reinout van Brederode naast de kerk in Veenhuizen (NH) Maandagochtend om half 8 ben ik begonnen om een grote pot koffie te zetten. Om 8 uur zouden we starten met een grote groep, dus veel koffie was vereist. De groep bestond uitSjeng Dautzenberg, Koert Solomons en Benjamin Honingh van Hollandia Archeologen Zaandijk, Constance van der Linden van Tot op het Bot, Gerlof Kloosterman, van de gemeente Heerhugowaard en Jaap van der Veen, adviseur op het gebied van historie. Tevens waren er mannen van de plantsoenendienst en dan hoop ik dat ik nie mand ben vergeten. Er was eerst werkoverleg Om 9 uur arriveerde wethouder Leo Dickhof, hij zou de eerste spade in de grond steken. Dat was nog niet zo eenvoudig, want de grond was hard. De mannen van de gemeente hadden de forsythia al weggehaald. Constance, Sjeng, Koert en Benjamin hielpen een handje mee. Al gauw werd de fundering van de vorige kerk ont dekt. Deze fundering was van het kapelletje waarin de grafkelder en praalgraf in de vorige kerk stond. De kraan van de gemeente moest ook weer een stukje doen. Snel werd ook de grafkelder gevonden. Toen werd er verder met de hand gegraven. De mooie boom moest er ook aan geloven, die stond precies naast de grafkelder. Aan weerszijden van de muren van de grafkel der werd ook gegraven. Daar werd een aantal restanten van skeletten gevonden. Nog voor de middag werden in de grafkelder beenderen ge vonden. Ondertussen was de pers ook gearri veerd. Gert van der Maten van de Alkmaarsehe courant, Tom Jurriaans van RTVNH, Ema Faust van de NH courant en Theo Annes van de Koerier. Na de middag werden de schedels gevonden, die lagen in een hoekje van de grafkelder. Iedereen werd hier lyrisch hiervan. Ook werd een stuk lood gevonden. Volgens overlevering was dit de bekleding van de kist geweest, waar in Reinout is vervoerd van Den Haag naar Veenhuizen. Na een hele middag studderen zo rondom de grafkelder, was het om vier uur tijd om op te breken en werd er een grote plaat op de graf kelder geplaatst. De volgende morgen om acht uur was iedereen weer present. Wederom een tv ploeg, nou ja, één persoon, Sanne, van het programma Landinwaarts, wat op vrijdagavond om 19.25 uur wordt uitgezonden. Constance had het er maar druk mee met weer een interview te ge ven. Aan werken kwam ze bijna niet toe. Ze nam DNA af van de tanden, die ze getrokken had uit de schedels. Deze tanden zouden don derdag naar Leiden worden gebracht voor ver der onderzoek. Ook werd er links en rechts van de grafkelder gegraven in de hoop meer te vinden. Om vier uur werd er opgeruimd en iedereen ging huiswaarts. Woensdagmorgen om acht uur was iedereen weer present. Beginnen met koffie en werkover leg. Met de middag werd eigenlijk besloten om te stoppen. De beenderen waren gevonden. Maar Sjeng, één van de archeologen vermoedde dat er toch meer moest zijn. Er was nog voor een halve dag geld, dus graven kon. Toen wer den er tot ieders verbazing restanten van een fundering van de Middeleeuwse kerk gevonden. Met restanten uit de 14e eeuw. Dat was toch Tina van Breugel Wethouder Leo Dickhof steekt de eerste spade in de grond

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2016 | | pagina 45