ONTSTAAN EN ONTWIKKELING VAN HET MEER DE WAARD In 1631 viel het meer de Grote of Zuider Waard droog en begon de geschiedenis van Heerhugowaard. Daarover is het nodige geschreven. Maar over de Waard van vóór 1631 is weinig bekend. Wanneer is het meer de Waard ontstaan en hoe breidde het zich in de loop der eeuwen uit? De grote stormrampen worden wel vermeld in oude bronnen, maar over de schade spreekt men meestal in algemeenheden. In welke mate binnenmeren getroffen werden, leest men zelden. Bij pogingen de middeleeuwse kaart van Noord-Holland voor het jaar 1300 te reconstrueren, zien we dat, bij ge brek aan gegevens, men het meer de Waard heeft inge tekend zoals het er rond 1600 uitzag. De eerste die de geografische situatie van Noord-Holland uit 1300 pro beerde te reconstrueren was De Vries Azn. in 1865. Daarna kwam Beekman in 1916 met een verbeterde versie. De laatste is die van Schoorl uit 1982. In al deze reconstructies zien we een meer de Waard ingetekend zoals het er in 1600 uitzag'. Toch ontbreekt het niet ge heel aan aanwijzingen uit de tijd van vóór 1600. Zeker is dat een volledig inzicht in het proces van ontstaan, afkalving van oevers en als gevolg daarvan de uitbrei ding van de Waard, niet tot de mogelijkheden behoort. Hieronder zullen wij de bronnen en de literatuur die over het meer de Waard gaan, bespreken. Mogelijk bieden zij ons een hanteerbaar uitgangspunt voor een betere reconstructie voor het jaar 1300. Er zijn verschillende oorzaken voor het ontstaan van meren in de Middeleeuwen. Allereerst een grote stormramp, zoals een doorbraak van de kuststrook of dijken met de daarop volgende vloedgolf. Voor de Waard moet die dan wel reiken tot aan de Huigendijk. Een andere mogelijkheid is een meer stal. Dit betekent dat ter plaatse van de Waard in de vroege middeleeuwen een uitgestrekt hoogveenge bied moet hebben gelegen. Een dergelijk veenmos- landschap is zeer rijk aan water, maar kan op een ge geven moment in het midden inzakken, waardoor een kuil ontstaat die onder water komt te staan. Een dergelijk meer wordt een meerstal genoemd. Uit zo'n meerstal kan op den duur door oeverafslag een meer als de Waard ontstaan. Een derde mogelijkheid is de aanwezigheid van een veenrivier. We weten dat me ren als Schermer, Beemster en Purmer omstreeks 1200 zijn ontstaan uit riviertjes die daar hebben gelopenk Stormvloeden De eerste die het ontstaan van de Waard dateert, is De Cock. Hij noemt daarvoor 12481. Volgens hem brak in dat jaar de Westfriese zeedijk door bij Sint Maarten en kwam het gebied tot voorbij Oudkarspel en Veenhuizen onder water te staan. Een stormvloed dus vanuit het noordwesten die het landschap vernietigde tot aan Oudoip. Volgens Beekman is de Westfriese zeedijk eer der bezweken. Het herstel bleef jarenlang achterwege. De dijkdoorbraak werd vervolgens vóór 1250 met een inlaagdijk bij Sint Maarten hersteld4. Ook Gottschalk trekt de datering van De Cock in twijfel. De Waard moet geruime tijd vóór 1248 zijn overstroomd, daar de abt van de Egmondse abdij spreekt over dijkbreuken, die vele jaren geleden plaats hadden. Gottschalk denkt Heerhugowaard^ Henk Komen fin cntl- Sp.L i vvö uü* 7u4(j Sr.h arwoudfl rffnsfzmhattit S' Üud»ip ALKMAAfl Op een kaart van Heerhugowaard uit 1990 is de situatie gete kend van het meer de Waard enkele jaren voor de inpoldering in 1631. Alle donkere delen varen land. Het overige water. In de jaren daarvoor bestond de Waard uit meer land en minder wa ter.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2016 | | pagina 35