broer Piet, lid van de derde (leken)orde van Sint Franciscus met eenvoud, matigheid, godsdienstzin en rechtvaardigheid hoog in het vaandel. De leken mochten een huis, baan en gezin hebben. Kager's manufacturenhandel Na het overlijden van haar man blijft Marie achter met 9 kinderen in de leeftijd van 7 tot 18 jaar. Op advies van haar vader én met zijn financiële steun begint zij een manu facturenzaak in Heerhugowaard-Noord. In hoog tempo wordt een huis met winkel ge bouwd aan de Middenweg, op de plek waar Edwin Groen zich later vestigt. Augustus 1934 verhuist het gezin. De inkomsten uit het bedrijf blijken onvoldoende en dus wer ken de kinderen mee: de oudste dochter Trien bij haar moeder in de huishouding, To bij de LTB in Alkmaar, Stien gaat langs de deuren voor bestellingen, Kees op 't land en Piet in de winkel. Een heel bijzonder gegeven van dit gezin is dat vier dochters Kager trouwen met vier broers De Wit. Bovendien trekken drie van deze broers met hun gezinnen naar Brazilië (Flolambra) om daar een bestaan op te bou wen. Gré, de vrouw van de vierde broer zag dat niet zitten en zij blijft hier. Piet Kager Piet is geboren aan 't Verlaat op 2 mei 1924 in dat fraaie pand bij de brug. De ziekte en het sterven van zijn vader in 1934, Piet was toen pas 9 jaar oud, moeten grote indruk op hem hebben gemaakt. Het gezin moest rondkomen van de inkomsten uit de manu facturenzaak én van de meewerkende kin deren. Piet werd als 11-jarig jongetje op pad gestuurd met kant, garen en ritsen. Uit school van kwart over drie tot zes uur wer ken. Van elke gulden die hij verdiende, kreeg hij 2 cent, die in een speciaal potje werden bewaard. Maar ja, als moeder geen geld meer had om de rekeningen te betalen, moest dat potje eraan geloven. Piet trouwt in 1951 met zijn buurmeisje Riet Groenland van café Groenland (sinds 1951 café Bleeker). Hij blijft meewerken in de manufacturen en neemt het in 1957 over: N.V. Kager's Manufacturenbedrijf. In navol ging van zijn zussen en broers onderneemt ook Piet in 1962 enkele reizen naar Brazilië. Hij vond het prachtig, maar tijdens zijn derde reis, samen met Riet, krijgt hij ernstige gezondheidsproblemen en moeten ze vervroegd terug. Verhuizing naar Heerhugowaard Zuid De winkelnering in De Noord was klein en het centrum van Heerhugowaard groeide, dus een logische stap werd in 1965 geno men: een winkel in het nieuwe winkelcen trum "Centrumwaard" wordt geopend, eerst nog als noodwinkel aan de zuid-kant van het plein. In 1969 wordt het winkelcentrum officieel geopend door niemand minder dan Ard Schenk en betrekt Kager de nieuwe winkel aan de noordzijde van het plein. De winkel in De Noord wordt afgestoten en het gezin verhuist naar de Van Schagenstraat. Riet en Piet hadden inmiddels 4 jongens en 5 dochters gekregen, maar de 1 ste zoon is vlak na zijn geboorte (1952) overleden. Hoewel ik begreep dat het bedrijf samen is opgebouwd, was Riet de drijvende kracht achter gezin, winkel en personeel. Piet was een groot organisator en ondernemer bui- Kager's mamfactu- renhandel aan de Middenweg 554 in De Noord Piet op de bakfiets op pad voor de zaak, eindjaren '30

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2016 | | pagina 30