23, van het vliegtuig niets meer te doen was is hij voor zijn paarden gaan staan. Zijn hooi- hark stond dichtbij het brandende toestel en die wilde hij in veiligheid brengen, maar toen ontploften de benzinetank en een bom en heeft hij de hark de hark gelaten.5 Piet Borst, die op een stuk land, noordelijk van de landingsplaats, aan het werk was, liep hard naar het pas gelande vliegtuig om te zien of er nog wat te redden was, maar het vliegtuig brandde als een fakkel. Omdat hij niets kon doen, rustte hij even uit op een bruggetje op een meter of 10 van het vlieg tuig. De ontploffing maakte hem zo van streek, dat hij door de sloten heen een veili ger oord heeft opgezocht.5 Bommen onschadelijk maken Bij inspectie van het uitgebrande vliegtuig door de Nederlandse politie en Duitse mili tairen bleek dat niet alle bommen ontploft waren. Later op de dag zijn die tot ont ploffing gebracht. In de Schager Courant van 3 juli 1940 staat: "Dat het publiek nog weinig beseft aan welk gevaar het zich bij dergelijke gebeurtenissen blootstelt konden wij zelf constateeren. Eenige bommen, waaronder waarschijnlijk een tijdbom, la gen nog ongeschonden bij het vernielde toestel. De gemeenteveldwachter Lievens van Oude Niedorp, die toevallig als oogge tuige van dichtbij het gevecht gezien had en onmiddellijk toesnelde en de rijksveldwach ter Smit uit Heerhugowaard moesten her haaldelijk door gebaren en schreeuwen de nieuwsgierigen beletten den veiligen weg te verlaten en op het terrein van het onheil te komen. Een Duitse officier vertelde ons later dat men binnen een straal van 400 meter ge vaar loopt bij een ontploffing getroffen te worden Arie Klomp, die het overdreven vond dat hij uit de boomgaard moest komen en ver plicht was op de weg te blijven en achter een kar te schuilen, kwam er na het on schadelijk maken van de bommen achter dat de bomscherven wel erg heet en scherp waren en dat ze veel verder in het rond wa ren geslingerd dan hij had gedacht.2 Er was een bomscherf vlakbij zijn huis neergeko men en hij dacht die met zijn rode zakdoek, als bescherming, te kunnen oppakken, maar voor hij het wist stond zijn zakdoek in brand.' In de Schager Courant stond het volgende: "De wegvliegende bomscherven hadden in het land van den heer De Boer enkele hooiroken doen ontvlammen. Elet nog te maaien land van zijn buurman, den heer D. Appel, lag vol scherven, zodat de machine er wel niet meer in kan komen. Dat de ontploffingen hevig zijn geweest, blijkt wel uit het feit, dat voorbij de kerk van Veenhuizen nog stukken ijzer zijn gevonden. In het land zijn twee grote gaten geslagen Het publiek werd op de Kerkweg gehouden en moest het liefst beschutting zoeken achter een kar, maar de afstand tot de plaats waar de bommen tot ont ploffing zijn gebracht was maar ongeveer 100 meter. Marie Bakker en Gré Klomp be leefden het onschadelijk maken van de bommen op een heel an dere manier. Zij waren in huis en waren niet gewaarschuwd dat de bommen onschadelijk ge maakt zouden worden. Van de ontploffing raakten ze geheel van streek en Gré was daarna bang van vliegtuigen, grote vogels en harde geluiden.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2016 | | pagina 25