De wringer werd gebruikt om het wasgoed er door te draaien. Herman gebruikte die om zijn natte sokken er stiekem door te draaien, als hij weer eens door het ijs gezakt was. Voor de jeugd was het natuurlijk een presta tie, als je als eerste over de tocht sloot durfde na een paar nachten vriezen of als je meedeed met "schossen" trap pen met het risico van een nat pak. De hooiberg Naast het huis stond de hooiberg, die vak kundig door Herman in elkaar was gezet. Eerst legde hij takkenbossen op de grond, dan om de beurt een laag stro, laag hooi, laag stro, laag hooi. Het was heel precies werk, want de afwatering moest goed zijn en ook de vorm, zodat er geen kans was op omwaaien. Als na enige tijd al het hooi gebruikt was, werden de takkenbossen goed gedroogd en weer gebruikt voor de oven van Bakker Beets. De binnenhooiberg moest regelmatig wor den gecontroleerd op de juiste tempe ratuur i.v.m. mogelijke hooibroei. Dat deed Leo Kamp, die hooisteker was en in de ver zekeringen zat. Het riet op het dak van de boerderij is ge legd door het bekende Heerhugowaard- se rietdekkersbedrijf van Bertus Sprenkeling. Uit de mooi gesneden vorm blijkt wel het vakmanschap van de rietdek kers. Herinneringen uit de oorlog In de oorlogsjaren was het vooral in de Hongerwinter '44/'45 in de boerderij een drukte van belang. Veel hongerende men sen op weg van Amsterdam e.o. die naar de Wieringermeer trokken langs de Middenweg door de polder op zoek naar brood, aardappelen, enz. Veel evacués bleven overnachten in de boerderij. In de stal op het stro sliepen soms wel 12 men sen, sommigen bleven wel een halfjaar. Zijn vader had veel op met deze mensen, de hulp was gratis. In de oorlog ston den er maar zes koeien op stal, dus er was wel wat ruimte over. Op het land groeide het eten, wat door zijn moeder werd klaargemaakt en de 13- jarige Herman zag dat allemaal gebeuren. Beschietingen Meermalen waren er beschietingen van de trein, maar die ene keer is Herman goed bijgebleven, want zijn moeder zat in de trein, in 1944. Het vliegtuig vloog er eerst overheen als een soort waarschuwing. De machinist en de reizigers konden uitstappen en zich lo pend in veiligheid brengen. Daarna be gonnen de Duitsers de trein, die net was vertrokken van Heerhugowaard naar Alkmaar, te beschieten. Toen in september 1944 de bommen op Heerhugowaard vielen, zaten er 2 grote kraters in het land achter de boerderij. Een paard op het land sprong van schrik over het hek en rende naar huis. De kra ters liepen later vol water en de jeugd ging er in zwemmen. Het groene grasveld zag blauw van de zeeklei, die als een fontein omhoog ges poten was. Zijn vader lag op het land op korte afstand ervan. De schuit met aard appelen was tot verse "puree" gebombar deerd. In en om de Basserweg (nu Stationsweg) was het ook raak. Er was zelfs een huis, dat door de klap een stukje was opge schoven. Het wegdek in de Middenweg, ongeveer ter hoogte van meubelzaak Glas, was één grote krater. Na de beschietingen ging de jeugd de hulzen zoeken. Herman heeft er thuis nog De boerderij met daar naast de hooiklamp, een ronde stapel stevig opgetast hooi

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2016 | | pagina 16