HERMAN WUIS, VROEGERE BEWONER VAN HISTORISCH PAND "d'OLIFANT" Bij toeval ontmoette ik iemand, die geboren is en opge groeid in het huis aan de Middenweg, tegenover de Rustenburgerweg, dat tegenwoordig de naam draagt: Brasserie Restaurant d'Olifant. Om iets meer te weten te komen over het verleden en het reilen en zeilen aldaar ga ik in gesprek met de 85-jarige Herman Wuis. Nu, in 2016 kan je tussen deze oude muren van de boer derij genieten van culinaire gerechten, maar er is een tijd geweest dat moeder Neeltje er de tafel dekte en de gewone pot kookte voor haar gezin. De gebruikte borden gingen niet in de vaatwasser, maar in het afwasteiltje met een sopje, gemaakt met een klopper en een blok Sunlight zeep erin. De voorgevel van het pand is al verschil lende keren verbouwd. De voorgeschie denis van deze boerderij is op een prach tige manier beschreven door historicus Henk Komen in een van zijn boeken over de stolpen in Heerhugowaard. Wij stap pen in bij de volgende alinea: "Na het overlijden van moeder Neeltje Hoek ging de boerderij d'Olifant over naar haar dochter Nelie Wonder en haat- man Henk Wuis. Zij boerden er tot 1961. Henk hield duizenden legkippen. Voorts had hij wat koeien en een bouwerijtje. In 1958 werd de boerderij verbouwd en verdwenen de mooie ge- toogde ramen en voordeur om plaats te maken voor eigentijdse grote ramen. Na hem kwam zijn zoon Hendrik Arie Wuis (1924-2006). Hij boerde er tot 1973, eerst met zijn vader en broer Herman (1931)". Tot zover de tekst uit de geschiedenis van Henk Komen. Jeugd Op een zonnige zomerochtend zit ik in de gezellige huiskamer van Herman Wuis met uitzicht op de grote tuin, die hij zelf nog onderhoudt. Op de tafel staat het fraaie houten schaakbord uitdagend klaar om bespeeld te worden. Herman is zoals gezegd geboren in 1931 en woont sinds 1958 op een steenworp afstand van zijn ouderlijk huis, namelijk voor in de Rustenburgerweg. Hij woont er nu helaas alleen, omdat zijn vrouw ruim een jaar geleden in een verpleeghuis werd opgenomen na bijna 60 jaar huwe lijk. Daar bezocht hij haar dagelijks, tot ze op 11 juni jl. is overleden op de leef tijd van 82 jaar. Haar kist was bedekt met een prachtig boeket bloemen uit haar ei gen tuin, waarin ze zoveel uren heeft ge noten en gewerkt. Zijn jeugd bracht hij door in de boerderij "d'Olifant" aan de Middenweg 55. Het gezin bestond uit vader Henk Wuis, moe der Nelie Wonder en drie zonen Hendrik Adriaan, Adriaan Hendrik en Herman, vernoemd naar Herman Westra, een doopsgezinde dominee. Hij bezocht de openbare lagere school aan de Middenweg 179. Dat was in het straatje tegenover de Lindenlaan en heet nu Coetenburgstraat, achter het voor malige gemeentehuis (later consultatiebu reau en woonhuis van wijkverpleegster, zuster Corry Bakker). Het schooltje had 3 lokalen. In de eerste en tweede klas zat hij bij me vr. Porte-Wit, in de derde en vierde klas bij meester Schutte en in de vijfde, zesde, zevende en achtste klas bij meester Post. tekst: Annie Tamis-Laan De boerderij in 1900. Het meisje met de pop penwagen is Nelie Wonder, de moeder van Herman. De kapwagen werd ge bruikt voor kerk- en fa-

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2016 | | pagina 14