8. De Dionysiuskerk De oorspronkelijke Dionysiuskerk dateerde uit 1869. Het is niet bekend wat er gebeurd is met de ramen van deze kerk, die afgebroken is bij de bouw van de nieuwe kerk. Deze ra men waren tegelijk met de kerk ontworpen door de architect A.C. Bleys. De moderne Dionysiuskerk is in 1963 ontworpen door de ar chitecten B.J.J.M. Stevens en A.L. Lourijsen uit Haarlem. Voor de glaswanden werkten zij samen met de, eveneens uit Haarlem afkomstige, monumentaal kunstenaar Levinus Tollenaar, wiens abstraherende ramen uitstekend bij het mo derne kerkgebouw passen. De officiële inwijding volgde op 29 augustus 1964. Zeven bijzondere glas-in-loodramen De zeven sacramenten van de Rooms Katholieke kerk wor den voorgesteld met glas in lood op even zoveel ramen. Door de afwezigheid van brandschilderingen kan het zonlicht on gehinderd door de grote en kleinere gekleurde glaswanden en -ramen in de kerk schijnen. Toch is er geen sprake van een bonte kleurenwemeling, want de kleuren zijn per raam een voudig gehouden. Elk raam bezit een eigen, overheersende kleur, bijvoorbeeld blauw en groen op het doopraam en het raam met de eucharistie; groen en geel op het priesterraam; wit en rood op het raam met de duif De zeven sacramenten zijn: doopsel, eucharistie, priesterwij- ding, huwelijk, vormsel, ziekenzalving en biecht. Het heilig doopsel is het eerste sacrament in de katholieke kerk. Het raam achter het doopvont is een rustige symfonie van blauwe en groene watergolven en vissen. Water, symbool voor gewijd water, levend water. De vis is vanaf het vroege Christendom het symbool voor Jezus. De beginletters van Jezus Christus, Gods Zoon en Redder vormen in het Grieks het woord Ichthus (vis). Doopsel Eucharistie Priesterwijding Ziekenzalving Huwelijk Vormsel Biecht

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2016 | | pagina 10