moest Antoon Sijs op 21-jarige leeftijd zich melden in Alkmaar om in dienst te gaan en geplaatst in de Van Heutsz Kazerne in Kampen. Antoon was chauf feur van beroep en werd vanuit de Van Heutsz Kazerne met een groep in Willemstad in Noord-Brabant geplaatst. Op 10 mei 1940, de dag dat de Tweede Wereldoorlog uitbrak, bevond hij zich op een boot van de krijgsmacht, met nog twee mannen, 24 uur per dag. Ze voeren op het Hollands Diep en patrouilleerden richting de Hoekse Waard. Het was vroeg in de morgen toen zij vlieg tuigen hoorden naderen. Ze renden naar boven om te kij ken wat daarboven in de lucht aan de hand was. Ze hadden nog niet eerder van zo dichtbij vliegtuigen ge zien. Ze stonden met z'n drieën voorop de boot toen de Duitse vliegtuigen op hen begonnen te schieten. Antoon stond in het midden van de drie, werd geraakt en overleed ter plekke. Antoon Sijs werd toen tijde lijk begraven in de plaats Strijensas. Na de oorlog werd hij op 10 juli opge baard bij zijn ouders Arie Sijs en Afra Koppes en op 11 juli 1945 met militaire eer herbegraven op de be graafplaats achter de Heilige Familiekerk in 't Kruis. Op die dag hingen al le vlaggen halfstok in 't Kruis. Antoon Sijs is de enige militair uit 't Kruis die sneuvelde tijdens de Tweede Wereldoorlog. Bij de uitvaart stonden vanaf het huis van zijn ouders mannen van de Binnenlandse Strijdkrachten langs de Rusten-burgerweg om Antoon Sijs de laatste eer te bewijzen. Bij de dienst in de kerk droegen zij ook de kist. Om de kist hing de Nederlandse vlag met erop twee grote bloemstukken. Antoon Sijs werd onder grote belangstel ling in een overvolle kerk door het mid denpad naar voren gedragen. Na de plechtigheid was de begrafenis met de Last Post, drie geweerschoten, tromgerof fel en als afsluiting het Wilhelmus. Antoon Sijs werd later herbegraven op oorlogsbegraafplaats de Grebbeberg. jeugdherinneringen van Jan de Vries, zoon van kruidenier Cor de Vries, Tijdens de oorlog woonde ik nog bij mijn ouders Cor de Vries en Bets de Vries- Groot aan de Hensbroekerweg G 200. Daarna werd het Jan Glijnisweg 63, nu is het een pad naar de Omring. Mijn vader had een kruidenierswinkel. In de oorlog waren de meeste artikelen op de bon. Deze bonnen waren voor ons gezin een belasting. De binnengekomen bonnen moesten worden opgeplakt, soort bij soort. De dinsdagavond werd hiervoor vrijgehouden. Tijdens het radioprogram ma "De Bonte Dinsdagavondtrein" is er heel wat afgeplakt. In de vastentijd werd De Donderpreek van pater "Harry de Greef' opgezet, je kunt je voorstellen hoe wij de kinderen 10, 9, en 8 jaar) ons voelden. Wij zaten te stoeien met plaksel en bonnen, wat een ramp. Opblijven was leuk, maar niet op deze manier. Tijdens deze avonden heb ik me voorgenomen om nooit kruidenier te worden. Wij brachten ook een illegaal krantje weg, dat gebeurde één keer per week op verschillende dagen en natuurlijk op ver schillende tijden. Dit krantje werd ge drukt in de hooiberg van de boerderij van de fam. P. den Hartigh aan de Midden weg, naast de Hervormde kerk. Deze fa milie is later geëmigreerd naar Canada. Het illegale krantje is later het dagblad Trouw geworden. Mijn ouders waren ook aangewezen om bepaalde producten te verkopen; ik denk dat het van de gemeente uitging. Het wa ren bv. dadels, die in grote rieten manden van ong. 50 kg. werden gebracht. De dadels waren aan elkaar geplakt en wij (de kinderen) moesten alles van elkaar halen, met lepels. Daarna werd het ver kocht per twee of drie ons. Ook kwamen er vaten met slaolie om te verkopen, meestal vier vaten van 100 liter tegelijk. Deze vaten werden in 14 dagen leeg Antoon Sijs in dienst. Hij staat rechtsachter. Antoon 's graf in 'I Kruis Het graf op de Grebbeberg

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2015 | | pagina 7