70 JAAR NA DATO Dit jaar, 2015, is het 70 jaar geleden dat er een einde kwam aan de Tweede Wereldoorlog. Arie Beers kwam vorig jaar met een verhaal over de oorlog en het verzoek om dit te plaatsen in het Verenigings-Nieuwsblad 't Kruis. Marcel Dekker vond dit een leuk idee en is daarna met meerdere mensen gaan praten die in de oor log in 't Kruis hebben gewoond en hij heeft hun verha len opgeschreven. Hieronder de herinneringen van Arie Beers, Ria Sijs-Zonneveld en Jan de Vries. Arie Beers werd geboren op de Kruisweg 192, nu Rustenburgerweg 29a. Toen ik in de krant een artikel las over een verhaal over de koekblikken die uit vliegtuigen werden gedropt, moest ik denken aan die oorlogstijd hier in Heerhugowaard 't Kruis. Veel herinnerin gen uit de oorlog blijven mij achtervol- gen.Zo had Gert van de Stoop ook van die koekblikken waarvan men de inhoud Zweeds manna noemde. Ik was in de vijf oorlogsjaren misdienaar en daardoor kind aan huis in de pastorie met Pastoor Verhoofstad en juffrouw Corrie van Dartel. Iedere morgen was er een mis; door de week om half acht en op zondag drie keer. Eerst de vroegmis om 7 uur in de ochtend, dan de hoogmis om 10 uur en in de middag het lof/vespers om 14.30 uur. De Heilige Familiekerk met pastoor Verhoofstad was een plaats voor onder duikers en mensen op de vlucht voor verraders. De pastorie had veel kamers en was een heel belangrijk middelpunt voor arme parochianen en langskomende vluchtelingen uit de grote steden voor voedsel. Voedsel werd opgehaald vooral van de Jan Glijnisweg Huygendijk tot de Viersprong). Pastoor Verhoofstad ronselde tarwe en boter. De tarwe bracht ik met mijn broer naar de maalderij Vita Nova aan de Middenweg, met de handkar van timmer man Kees Beers en dan stonden wij tussen de vluchtelingen bij de pastorie met gema len tarwe. In de werkverschaffing verdien de mijn vader 11 gulden per week voor vrouw en 13 kinderen. Trien Rinkel was de hulp van pastoor Verhoofstad in de kerk en in de pastorie. Dirk en Trien Rinkel (broer en zus) woonden in het huis waar schil dersbedrijf Ben Mol ook heeft gezeten. Onder de hoogmis kwam zij in paniek op 't altaar en meldde de pastoor dat er tijdens de consecratie via de kerkdeur een razzia begon van de Grüne Polizei. Als misdie naar en bij de parochianen in de kerk maakte dat veel indruk; een vrouw mocht toen onder de mis namelijk niet op het al taar komen. De pastoor stond met zijn rug naar de parochianen in de volle kerk, hij draaide zich om, keek minutenlang naar de Grüne Polizei die achter in de kerk stond en keek hen letterlijk en figuurlijk de kerk uit. De pastoor maakte de hoogmis gewoon af en in de sacristie aangekomen, was 't enige wat hij zei: 'En nou moet ik eens naar die Surrogaat' (de waarnemend burge meester die een NSB'er was) want de kerk was verboden toegang voor razzia's. Niek Marcel Dekker Corrie van Dartel, de huishoudster van Pastoor Verhoofstad. Rechts het vlucht/nik in de kerk van 't Kruis

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2015 | | pagina 5