53. en thee) avonden logen er ook niet om. Het was al speciaal als je de fiets in de stalling bracht. Van "heinde en verre" kwamen ze op hun stalen ros zonder versnelling naar het bal. De koplampen maakten er lichtjesavond van. Diverse verkeringen werden daar ge sloten. De zaal beschikte ook over een bal kon waarop een band speelde. De populaire jongens van De Witte Kraaien" waren er vaak om er een mooi feestje te bouwen. Het balkon was altijd een "geliefd" plekje bij voorstellingen en zo. De stroomwinkel van Japie Borst Japie was klein maar dapper. Hij was ook een dorpsfiguur (in de goede zin van het woord). Iedereen kende Japie. De klanten vroegen wel eens: "Jaap, hoe gaat het met je vrouw?" Jaap had geen vrouw, maar woonde samen met zijn zuster, Dieuw. Jaap mompelde dan: "Het is niet mijn vrouw, maar het lijkt er meer op, dan op de bak kersknecht". Jaap was ook collectant in de kerk. Hij liep met een stok met een geldzak je eraan. De zogenaamde klinkbuul. Als je per ongeluk of bewust de ogen gesloten had kreeg je het zakje in je gezicht. Oftewel, je wist dan wel hoe laat het was. Hoogtevrees kende Japie ook niet. Hij klom van haak naar haak op de toren van de St. Dionysius- kerk om te kijken of de bliksemafleider, die vlak bij de haan zat, nog in orde was. Hij ging niet als de bliksem naar beneden. Hij deed rustig aan. De Arbo-wet was nog niet in beeld. De heer J. Borst was ook een van de eerste plaatsgenoten die zijn autorijbe wijs haalde. Tijdens het theorie gedeelte toonde de examinator een verkeersbord van normaal formaat. "Meneer Borst, wat bete kent dit bord?" Jaap zei een beetje stotte rend: "Dat zal jij niet weten". In de winkel was natuurlijk wel iets te koop. Het assorti ment was niet groot. Elektrische koffiemo lens, broodroosters, elektrische slagroom kloppers, broodmachines, mixers, haardro gers, transistors, MP3tjes, klokken, water kokers, elektrische tandenborstels, mobiel tjes, droogtrommels enz. enz. waren nog niet uitgevonden. Wel gloeilampen, batterij en, zaklampen en radio's waren in de ver koop. Na Japie Borst werd knecht Cees Beemster, later samen met zijn zoons, de ei genaar van deze winkel. Met de bouw van "Poort Halfweg" maakte de slopershamer een eind aan een stukje oud-Heerhugo- waard. Er zijn nog veel meer verhalen te vertellen over dit deel van de Middenweg. Wie weet komen die een volgende keer. vim: Slagerij Groat, Cafe Halfweg en daarnaast de Heer van Jericho Zaak van Japie Borst v/m: Japie Borst, een meisje uil Rotterdam dat daar tijdelijk in huis was om aan te sterken en Dieuw Borst zus van Japie

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2015 | | pagina 55