HET TRANSFORMATORHUISJE OP HET VERLAAT IN HEERHUGOWAARD Tegenover Verlaat 46 ligt een transformatorstation (trafo) dat in 1921 is gebouwd in opdracht van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland door de plaatselijke aannemer Cor Leegwater. Het huisje heeft een opvallende gebogen kapvorm, uniek in het gebied van de PEN. Stilistisch kan het gebouwtje gerekend worden tot de Amsterdamse School. Kenmerkend door de vooroorlogse trafostations van het PEN zijn de twee siertegels in de voorgevel waarop een kraaiende haan en een agressieve hond staan afgebeeld die op symbolische wijze waar schuwen voor het gevaar van de hoge spanning. Er zijn in de loop van de tijd wat aanpassingen op het gebouwtje gedaan. De brede bakgoten boven de zijgevels zijn later toegevoegd en de kleine ventilatie-openingen in de gevels zijn dichtgezet. In plaats daarvan is in beide zijgevels een modern ventilatierooster aangebracht. Het transformatorhuisje in De Noord (Heerhugowaard) en het huis Verlaat 46 Waarde Het transformatorstation is van cultuur- en architectuurhistorische waarde als merendeels gaaf be waard gebleven voorbeeld van een transformatorstation uit de jaren twintig van de twintigste eeuw. Monumentale status Provinciale monumenten vertellen het verhaal van de geschiedenis van Noord-Holland en zijn bepa lend voor de identiteit van de diverse regio's. Provinciale monumenten zijn beschermd op basis van de provinciale monumentenverordening. De provincie Noord-Holland wil dit erfgoed behouden en de beleving hiervan door haar bewoners en bezoekers zo breed mogelijk maken. De provinciale mo numentenlijst bevat onder meer stolpboerderijen, kerken, waterstaatkundige werken, villa's en indus trieel erfgoed. Foto 's: Gemma Groot Bron: Provincie Noord-Holland

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2015 | | pagina 51