47. De jongste Cor Edam is de jong ste uit een gezin van vier kinderen. Hij komt na Teun (gebo ren in 1914), IJsbrand (1919) en Janny (1921). Cor is als eni ge over. Jannie is 92 jaar geworden. Zij overleed op 11 augus tus van dit jaar (2015), als weduwe van Dirk Lont. Cor is een zoon van Cornelis Edam (geboren in Zwaagdijk) en Antje Pool (geboren in Hoogwoud). Vader had aan de Langereis een gemengd bedrijfje: vee en tuinbouw. Als kind was Cor alle dagen te vinden in De Toekomst, de kaasfabriek aan de Hoogwouder zijde van de Langereis. Arie Zwaag was in die jaren de kaasmaker. In de Tweede Wereldoorlog belandde Cor in Duitsland. Een verzoek om vrijstelling vanwege agrarische onmisbaarheid was zonder resultaat. „En van onderduiken wist je toen nog niet." Juni 1943 vertrok hij maandagochtend vroeg in Alkmaar met een trein vol jongens naar het oosten. Twee jaar later, eind mei 1945, keerde hij terug. Enige tijd was hij te werk gesteld bij een boomkwekerij in Kevelaer. Zwaar Engels geschut aan de Maas leidde tot hachelijke uren vol bombardementen. „Begin april 1945 werden we bevrijd. Een grote opluch ting." In veel etappes maakte hij de terugreis. Zijn ouders hadden lange tijd niets van hem gehoord. „Zo maar voor hun neus staan, dat durfde ik niet. Ik was bang dat de schok te groot zou zijn. Eerst ging ik naar de bu ren. Zij vertelden mijn vader en moeder dat ik terug was, ongeschonden." Fruitbedrijf Veka Hij kon weer aan de slag bij fruitbedrijf Veka (de zwagers Willem Veerman en Willem Kaper) in Heerhugowaard-De Noord. Aan de Stationslaan, bij het vroege re spoorstation Noord-Scharwoude, had Veka zeven hectare fruit. „Vlak voor 1940 was ik daar al begonnen, als knaap van bij na zestien jaar. De fruitteelt maakte op gang, ik zag daarin mijn toekomst." In Hoorn volgde hij de Tuinbouwschool en in 1941 deed hij examen. Willem Veerman had ook een tuin in Midwoud. In mei 1947 ging Cor in Midwoud werken. Veerman en zijn vrouw Ma Helder kwamen in dit jaar wonen op Mariënhof, een statige villa aan de Midwouder Dorpsstraat 24, in 1864 ge bouwd als burgemeestershuis voor Frederik de Groot en zijn vrouw Trijntje Zijp. Veerman had al een tuin in Midwoud. Zijn landerijen rond Mariënhof had Veerman uitgebreid met negen hectare. Een deel daarvan werd ingericht voor de fruitteelt. „Een jonge tuin, dat leek mij wel wat", zegt Cor over zijn switch van De Noord naar Midwoud. In Midwoud ontmoette hij zijn vrouw, Diely Schuijtemaker. De familie Schuijtemaker woonde in Midwoud. Diely werkte daar op het gemeentehuis. Het raad huis, Midwouder Dorpsstraat 17, staat bijna op steenworp afstand van Mariënhof. Diely is een dochter van Klaas Schuijtemaker en Aagje Knip. Vader Klaas was dierenarts in Midwoud. Woningnood Cor en Diely trouwden op 20 oktober 1949 te Midwoud. Cor was 25 jaar, Diely 33 jaar. Ze wilden eigen onderdak, maar een Cornelis Edam en Dienwertje Hillegonda Schuijtem aker op him huwelijksdag, 20 okto ber 1949. Zij trouwden in Midwoud. Een klein jaar later verhuisden zij naar de Oostdijk 2. Dit adres behoorde toen tot de gemeente Hensbroek, (foto van Cor Edam) De voorgevel van Oostdijk 2 met gevel steen. Deze steen was eerst gemetseld in de schoorsteen. Bij een storm kwam de schoor steen naar beneden, (foto Ed Dekker)

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2015 | | pagina 49