46. Gevelsteen In oorsprong dateert de boerderij van Cor Edam uit 1880. De stolp is toen her bouwd. De voorgevel toont een gevelsteen met daarop het jaartal 1622 en een voorstel ling: van Jonas in de walvis. Het jaartal kan duiden op de boerderij die eerst op deze plek stond. Op een kavelkaart uit 1631 staat bebouwing op deze locatie aangege ven. De kans bestaat dat daar in 1622 iets is gebouwd, waarschijnlijk een boerderij. De relatie tussen boerderij en gevelsteen is niet bekend, aldus historicus Henk Komen, oud-conservator van het Poldermuseum Heerhugowaard. De naam Jona in de Walvisch is in ieder geval van protestantse afkomst, stelt hij. Katholieken spreken van Jonas. De afbeelding op de gevelsteen voert terug naar de Griekse mythologie. Ze wijst op een reuzendolfïjn die de beroemde harpspe ler Arion redde van verdrinkingsdood en hem op de Peloponnesus aan land zette. In de volksmond is dit verhaal beter bekend als 'Jona(s) en de walvis'. De voorstelling was bij uitstek een schip- perssymbool. Menigmaal is het onderwerp gebruikt ter nagedachtenis van de terugkeer van een verloren gewaande zeeman. Is dat een familie overkomen die ooit op deze plek aan de Oostdijk woonde? We zullen het - hoogstwaarschijnlijk - nooit te weten komen. Onder handen In 1990 is de boerderij stevig onder handen genomen. De buitenmuren zijn opnieuw gemetseld, als onderdeel van een grondig renovatie. De gevelsteen is toen aan de voorzijde ingemetseld. Eerst zat de steen in de schoorsteen. Bij een storm in 1973 stort te de schoorsteen in. Ook het woongedeelte is in 1990 verbouwd. De stolp uit 1880 is te danken aan timmer man Klaver, zo weet Henk Komen na uit gebreid historisch onderzoek naar boerde rijen in Heerhugowaard. Klaver sloopte de oude boerderij en bouwde een nieuwe voor zijn zoon Wijnand Klaver, landman te Hensbroek. In 1943 werd Cornelis van Leijen, tuinder te Alkmaar, de eigenaar. In 1946 werd dat zijn zoon, ook Cornelis. Van hem kocht Cor Edam in 1950 Jona in de Walvisch. Bij schilderwerkzaamheden verdween de naam van de voorgevel. Een nieuw bord met de naam ligt klaar om te worden bevestigd. De oever van De Grote Waert - de water plas - reikte tot deze gronden. Ze werden niet overspoeld. Een mooi voorbeeld van druipland van flinke omvang is De Vlaerdingh, een deel van de polder Broekhorn. Daar, nabij Broek op Langedijk, ontstaat nu een woonwijk. Cor Edam verdiende lange tijd zijn brood op de vruchtbare smalle strook grond naast zijn stolp. Tot 1979 behoorde dit druipland tot de gemeente Hensbroek. Begin dat jaar werden Hensbroek en Obdam één gemeente. Bij deze samenvoe ging 'verhuisde' de strook grond naar Heerhugowaard. De grens tussen de ge meenten Heerhugowaard en Obdam ver schoof toen naar de ringvaart. Cor heeft na dien vanaf de voorzijde van zijn boerderij veel zien veranderen 'aan de overkant'. Obdam werd Wester- Koggenland en Wester-Koggenland werd gemeente Koggenland. De stolp (in 1880 her bouwd) kreeg haar huidi ge aanzien in 1990 bij een flinke verbouwing. De stolp ligt aan de west kant van de Oostdijk tus sen de Korteweg en Rustenburg (foto Ed Dekker) De gevelsteen in de voor muur van de stolp. Met jaartal (vermoedelijk wij zend op een boerderij eerder op deze plek) en een voorstelling van Jona(s) in de walvis. (foto Ed Dekker)

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2015 | | pagina 48