GEREFORMEERDEN EN ROOMS-KATHOLIEKEN 60 jaar geleden, 2 werelden Ons werd de vraag gesteld: hoe was het in jullie jeugd, de vijftiger en zestiger jaren, deel uitma kend van een minderheid in het voor het overgrote deel Rooms-Katholieke Heerhugowaard? Hoe was de verhouding tussen rooms-katholieken en gereformeerden? Het lijkt ons goed eerst iets te vertellen over het ontstaan van de Gereformeerde Kerk in Heerhugowaard in een voor ruim 80% rooms-katholieke bevolking. 24 februari 1888 is de officiële stichtingsda tum van de Gereformeerde Kerk in Heer hugowaard, na een breuk met de Ned. Herv. Kerk. Men gaat dan ter kerke in een schuur aan de Middenweg. Later, in 1916, wordt de eerste steen gelegd voor het Gereformeerde Kerkje aan de Basserweg (nu Stationsweg) door Neeltje Gootjes. De steen is nog te zien in de zijmuur van het kerkje. Achter de kerk komt ook een eigen Gereformeerde Begraafplaats. Dit is één van de twee gere formeerde begraafplaatsen in Nederland. De kerk wordt in de oorlog ook gebruikt voor opslag van springstof en munitie. In het begraafhuisje werd materiaal opgeslagen voor de verzetskrant Trouw. Veel kerkleden zijn actief in het verzet. Drie gemeenteleden komen om in de oor log. Een gedenksteen in de kerk houdt de herinnering aan deze mensen levend. Op 5 mei 2015 hebben in aanwezigheid van veel familieleden en belangstellenden drie straten in Broekhorn de naam gekregen van deze omgekomen Heerhugowaarders: Klaas Pluisterhof, Rens Prinshof en Cornelis Wagenaarhof. Na de oorlog ontstaat een ware emigratie- golf. Men denkt dat er in Nederland geen toekomst meer is voor de kinderen, angst voor de Russen speelt een grote rol en soms ook teleurstelling over het Nederland van na de oorlog. De kerkgemeenschap halveert, de school wordt kleiner door het vertrek van die grote gezinnen. In de jaren zestig kent Heerhugowaard een explosieve groei. Dat brengt grote verande ringen in de ons-kent-ons gemeenschap. Er komen mensen uit andere delen van het land met andere beroepen, ideeën en ge woonten. De nieuwe bewoners worden wel kom geheten door het welkomstcomité wat namens de gezamenlijke kerken een bloe metje brengt. Hierbij moet de naam van do minee De Boer genoemd worden. Hij is de initiatiefnemer van deze geste. Samenwerking tussen rooms-katholieken en protestanten in 1965 De Stationsweg kerk wordt te klein, er komt een tweede kerk in 1968: de Exoduskerk Tekst: Henny Klercq-Gootjes en Jan Gootjes Op de foto rechts het Gereformeerde Kerkje aan de Stationsweg. Deze kerk is in 1917 in gebruik genomen onder: Het eerste kerkje van de gereformeerden in Heerhugowaard aan de Middenweg ter hoogte van (thans) nr. 295 De schuur achter werd als kerk gebruikt. Het huisje voor was de kos terswoning. Deze kerk was vanaf 1888 tot de bouw van het kerkje aan de Bas- serweg (nu Stations weg) in gebruik -U

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2015 | | pagina 44