de veroordeling door de kantonrechter te Alkmaar: "Aangevangen werd met de voortzetting van de zaak contra mej. E. J., geboren B., baanwachteres bij de Halte Middelweg, die op 27 September de afsluitbomen niet tijdig had gesloten, zooals destijds door den landbouwer Jochem Blaauboer was geconstateerd. Heden werd dan als getuige gehoord de opzichter van Weg en Werken Lesterhuis, en uit zijn verklaring moest worden geconcludeerd, dat mej. J. in derdaad haar plicht had verzuimd. Zij toch moest zelf er kennen, dat zij ook een der afsluitboomen, die met hand kracht worden bewogen, niet had neergelaten en evenmin met de roode waarschuwingsvlag had gezwaaid, zooals haar instructie haar voorschreef. De Kantonrechter was dan ook overtuigd van haar nalatigheid in deze en veroor deelde haar tot vijftien gulden boete, subsidiair tien dagen hechtenis.Ondanks dat Elisabeth werd veroordeeld voor nalatigheid als spoor- wegwachteres is zij niet ontslagen. In 1932 ver trokken zij naar Bergen. De laatste baanwachteres van de Halte Middenweg was Aaltje Kuipers (1891-1965). Zij was ge trouwd met Floris Beinema (1887-1982). Zij kwamen uit Friesland waar hij wegwerker was. Hun kinderen waren Luurtske (1915-) en Mintje (1921-). Floris werd ploegbaas bij de Jubilaresse bij d« Spoorwegen NS. Het gezin Beinema is waarschijnlijk na hun komst in Heerhugowaard in 1932 op de halte blijven wonen tot de sloop omstreeks 1950. In 1938 werd de Halte Middenweg gesloten, maar het bedienen van de spoor bomen bleef. In een adresboek van de ge meente Heerhugowaard van 1 maart 1961 staat F. Beinema nog als woonachtig op Middenweg 327. Dat is naast de fabriek van Excelsior die toen het adres Middenweg 325 had. De naam Beinema is wel doorge streept. Het juiste jaar van de sloop van de halte wordt hiermee niet duidelijker. Ze zijn vóór of omstreeks 1961 in ieder geval ver huisd. Floris en Aaltje liggen samen begra ven op de Ned. Hervormde Begraafplaats in Heerhugowaard. De spoorwegarbeider Hendrikus Swinkels (1895-) zou na de sloop van het spoorhuisje nog enige tijd de spoorbomen hebben bediend. Koffiehuis Spoorzicht We mogen in dit buurtje niet vergeten de woning Middenweg 405, die er nog steeds staat, wel flink verbouwd. Deze staat aan de noordzijde van de spoorlijn aan de Midden weg bij de ingang naar De Vork. Deze wo ning werd gebouwd in 1899, gelijk met Halte Middenweg. De eerste bewoner was Jacob Spil (1844-) die in het bevolkingsre gister van Heerhugowaard herbergier en kastelein wordt genoemd. Zijn vrouw was Marijtje Ots (1845-1909). Zij kwamen al in HEERHUGOWAARD De 29e Augustus zal voor de Nederlandse Spoorwegen te Heerhugowaard een gedenkwaardige dag worden. Op die datum n.1. viert mevr. A. Belnema- Kuiper haar 26-jarig jubileum als wachteres bfl de spoorwegen. Een vtfftlental jaren heeft zfl de overweg aan de Middenweg te Heerhugowaard bediend, waar: haar man als ploeg baas werkzaam U. Vóór die tfld tra» zjj werkzaam te Hoogkarspel, West woud en Opmeer. Ongebwtjfeld een bijzonder jubileum. De bevolking van Heer Hugowaard en het spoiorweg personeel zullen de vacbteres Vrij dag a-s. niet vergeten! Bericht uit de Vrije Alkmaarder van 28 augustus 1947. Het koffiehuis Spoorzicht (Middenweg 405/407) van de fa milie Olij met op de achtergrond de spoorweghalte bij de Middenweg. Baanwachteres me vrouw Van der Ham staat voor het wachtershuisje. Op deze foto uit 1913 zijn de kinderen van Olij en Van der Ham de enige klanten bij Spoorzicht. V.l.n.r. mogelijk: Neeltje van der Ham, Remmetje Olij, Diena van der Ham, T .Geel. De jongen met hond is A. Kooy en in de deur staat mevrouw Maartje Olij-van Ammers. Het Stations - Koffiehuis by de halte Middenweg H. H. Waard

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2015 | | pagina 37