kuiper KUIPER TRANSPORT, AL MEER DAN 70 JAAR EEN BEGRIP Het begon met paard-en-wagen en hondenkar De oprichter van Kuiper Transport, Jan Kuiper, richtte in 1939 het transportbedrijf op. Hij werkte als schooljongen al mee op het tuindersbedrijf van zijn vader aan de Omval. Zijn oudste broer Dirk is rond 1930 al begonnen om met de schuit groente uit de Schermer naar de Broekerveiling te vervoeren. Dat loopt goed en jongste broer Jan helpt grote broer Dirk, waarbij ze meteen de spinazie, sla en andijvie uit vaders tuin in de polder gaan verkopen. Het loopt zo goed, dat ze in 1939 besluiten ieder zelfstandig verder te gaan, Dirk in de groente en Jan in het vervoer, dit gebeurd nog per schuit, met paard-en-wagen en de hondenkar. Het begin van het huidige transportbedrijf. Jan vent ook met vaders groente in de Heerhugowaard, hij ontmoet daar Trien Quant, verkeert al een tijdje met haar en ze hebben trouwplannen. Schoonvader Arie ziet de ambitieuze Jan wel zitten, hij mag op een hoek van zijn land aan de Jan Glijnisweg, met zijn bedrijf beginnen. De schuiten en het paard worden verkocht en Jan stapt over op een Chevrolet vracht wagen. Hij heeft er slag van en binnen het jaar komt er een 3 tons tweedehandsje bij om het werk aan te kunnen. Dan, net een jaar aan de gang, breekt de 2e wereldoorlog uit, De eerste oorlogsjaren kan er via de voedselvoorziening nog wat vervoerd worden maar al snel beginnen de Duitsers al les wat wielen heeft te vorde ren voor hun eigen gebruik. Jan Kuiper weet via een list aan vordering te ontkomen en de Chevrolet belandt daarna bij een bevriende boer onder het hooi. Later mag hij weer rijden, maar benzine is niet te krijgen, Jan monteert een gas generator op de Chevrolet, die gestookt kan worden met hout, turf, antraciet en heel veel geduld. De eerste jaren na de oorlog wordt vooral het vervoer van tuinders naar de veilingen belangrijk.De Chevrolet, het Potje, de Bedford dump (een voormalig legervoertuig omgebouwd tot vrachtauto) en de Engelse Dodge zijn z'n gereedschap. Zo rond 1955 komt de conservenindustrie en de schaalvergroting in de tuinbouw op zetten. Behendig springt Jan Kuiper hierop in door samen te werken met grote landbou wers uit de Schermer en de Beemster, hij contracteert spinazie, kool en doperwten, waar hij als tuinderszoon van huis uit ver stand van heeft. Hij biedt de fabrikanten een totaalpakket aan, een vaste groenteprijs met vervoer en teeltbegeleiding, waarbij hij ook het over gebleven erwtenstro afvoert en verkoopt aan veehouders. Moeder Trien speelt bij dit alles een grote rol, gastvrij ontvangt ze klanten, stressbe stendig heeft ze veel binding met het be drijf en de chauffeurs en als het laat wordt, is er met hulp van Tiny en Ria altijd brood met soep beschikbaar, steeds met een gulle lach en goed humeur. Het wagenpark is inmiddels uitgebreid met diesels, twee 7 tons Bedfords en een Volvo met aanhanger, ook is de oude legerwagen omgebouwd tot kraanwagen, waarmee Bert als broekie van 16, spinazie, doperwten en suikerbieten laadt en lost en 's winters slo ten uitbaggert. Rond 1962 raakt de blikgroente uit de gra tie, waardoor het in één klap over is voor Kuiper Transport met de hectische spinazie en doperwtentijd. Een opsteker is, dat de handel in kool, knolselderij en wortelen Tekst en beeld: Bert Kuiper Jan bij zijn eerste vrachtwagen, een Chevrolet Transport V Hcerhuxowanrd

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2015 | | pagina 29