huis van een bejaarde buurvrouw. Die was erg geschrokken ("Erg verskoten", zo als ze zei). Ze dacht dat de paus in het dorp op bezoek was! In het verenigingsleven De oprichtingsvergadering van het K.V.G. (Katholiek Vrouwen Gilde) afdeling Heerhugowaard-'t Kruis was in de woonkamer van mevrouw Offeringa op 11 januari 1949. Later volgden ook Heerhugowaard-Centrum en Heerhugowaard-De Noord. Men vond hier dat de vrouwen voor hun eigen ontwikkeling meer achter het aanrecht vandaan moesten komen. De pastoor had in het begin nogal bedenkingen tegen de oprichting, want hij was bang dat de vrouwen te "uithuizig" zouden worden. Maar de tijden waren veranderd en langzaam kwam de belangstelling op gang. De eerste bij eenkomsten in het parochiehuis werden matig bezocht. Soms namen de vrouwen een breiwerkje mee. Als de spreker dan niet interessant was, hadden ze hun avond toch nog nuttig be steed! Voor de gezelligheid werd zelfgemaakte koek of drank meegebracht. Een geheel verzorgde hapjesavond van Calvé werd afgelast, want het viel midden in de vastentijd! Onder de bezielende leiding van me vrouw Offeringa, van 1954 tot 1966 voor zitster, maakte het K.V.G. een grote bloei door. Zij was ook lid van de Streekontwikke- ling. Daar waren maatschappelijke pro blemen onderwerp van gesprek. De huis dokter of wijkverpleegster werd uitgeno digd om te spreken over hygiëne in de huishouding, b.v.: niet alle gezinsleden moeten dezelfde handdoek of tandenbor stel gebruiken!We hebben het hier over rond 1950. Het lukte de enthousiaste presidente om het ledental van 20 naar 100 te laten groeien. In de pauze van een K.V.G-avond ging dan vaak het voor Kruizenaars bekende zwarte portemonneetje van mevrouw Offeringa rond. Daarin kon je geld done ren voor de ziekenactie van Paaszaterdag. Enkele dames brachten de zorgvuldig klaargemaakte presentjes rond naar de zieken thuis of in het ziekenhuis. In de slaapkamer aan de Rustenburger- weg was op 5 december ook de uitstalling van de Sinterklaascadeautjes voor de actie "Zon in de schoorsteen" te bewon deren. Dat waren drukke dagen, ook voor pleegdochter Lien. Maar een vast gezegde van mevr. Offeringa was "Ik ben blaid loof'! Links de bedrijfswoning van Offeringa en rechts het woon huis van mevr. M. Ojferinga-Kamp Pastoor Mgr. Agterof met rechts assistent Louis WeeI

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2015 | | pagina 25