heer Slinger van Monumentenzorg te Den Haag. Volgens sommigen kwam Reinout van Brederode in een bijkeukentje te liggen. Na het verwijderen van het beeld werd ontdekt dat er een grafkelder onder lag. In de Alkmaarsche Courant van 23 oktober 1965 staat: "De kelder zal met de grafzerk van Reinout van Brederode, die in de gesloopte kerk deel uitmaakt van de vloer, worden afgedekt". Jammer genoeg is dat plan niet uitgevoerd! De planning was dat op 15 november het bouwwerk voltooid moest zijn, dat is vermoedelijk gelukt. De financiële planning klopte niet helemaal. De totale kosten werden niet 30.000, maar 35.000. Dit is een overschrijding van ruim 16% en dat als je krap bij kas bent! Op 12 december kon de kerk officieel worden overgedragen. Samenvattend De Nederlands Hervormde Kerk te Veenhuizen bezat drie eigenaren, de toren was van de gemeente, het kerkgedeelte van de Nederlands Hervormde Kerk en het koor van de provincie. In begin zestiger jaren was de belangstelling voor historische gebouwen ge ring tot afwezig want we moesten mee in de "vaart der volkeren". Binnen de Nederlands Hervormde Kerk was er al sprake van ontkerkelijking. De Bouw en Restauratiecommissie van de Nederlands Hervormde Kerk voorzag dat alle grote kerken ten slotte niet onderhouden konden worden door een steeds kleiner wordende geloofsgemeenschap en stel de dus voor om in plaats van te restaureren te gaan slopen en een kleiner gebouwtje er voor in de plaats te zetten. Om het argument kracht bij te zetten, wordt de prijs van de restauratie op het maximum gezet. In dezelfde periode zijn de kerken van Nieuwe Niedorp en Barsingerhom gesloopt, waarbij in Nieuwe Niedorp een gebouw bij de toren, die was gespaard, is neergezet. In Barsingerhom is geen vervanging voor de kerk gekomen. De tijdgeest was "slopen" en ds. Stam en het kerkbestuur gingen daarin mee. De voorwaarden die aan het nieuwe gebouwtje te Veenhuizen werden gesteld, waren miniem. Het mocht niet op een "koolschuur of kippenhok" lijken en het moest goedkoop zijn. Om het financieel haal baar te maken in het bestuur wordt de bouwprijs laag begroot. Het is de architect, Klaas Nap, gelukt een vriendelijk gebouwtje te ontwerpen. Het onderkomen voor Reinout van Brederode was volgens sommigen meer een bijkeuken, waarin het beeld niet tot zijn recht kwam. En dan maar hopen dat het gebouwtje goed wordt onderhouden. Bronnen: 1. 2. 3. 4. 5. 10. 11 12. L. Kooijmans, ext., Pronk met Pen en Penseel, Cornells Pronk (1691-1759) tekent Noord Holland, Uitgave De Bataafsche Leeuw, Amsterdam, 1997. Beeldbank. Regionaal Archief Alkmaar Carta Rogge. Het grafmonument van Reinout van Brederode (1565/1567 - 1633) in het kerkje te Veenhuizen (Noord-Holland). Uitgave Stichting tot behoud Praalgraf Veenhuizen, 2011 nl. Wikipedia.org/wiki/Waterstciatskerk Heldersche en Nieuwedieper Courant 8 decem ber 1861 mr. P. C. Bloys van Treslong Prins en mr. J. Belonje, Genealogische en Heraldische gedenk waardigheden in en uit de kerken der provincie Noord-Holland, Deel V Santpoort (Ned. Herv. Kerk) tot Wormer (Kerkhof), Uitgave N.V. A. Oosthoek's Uitg. Mij - Utrecht, 1931. Notulen Kerkvoogden en Notabelen 1928-1962 Schager Courant 27 augustus 1919, pagina 5, Vergadering van den raad der gemeente Heerhugowaard, gehouden op dinsdag den 26 augustus 1919 Schager Courant, Grote actie "Dicht het dak". Noodkreet voor 't behoud van Veenhuizer dorps kerkje, 1963 Gevonden in werkstuk Annie Klomp Annie Klomp, Werkstuk over de kerk van Veenhuizen, vooral over de sloop. Gemaakt voor de INAS-opleiding, 1965 mr. J. Belonje, Grafschriften te Veenhuizen N.-H. in Jaarboek van het Centraal Bureau voor gene a/ogie, deel XXII, 's Gravenliage, Nassauktan 18, 1968 Alkmaarsche Courant 4 juni 1965 Tekeningen en foto 's Cornelis Pronk Tavenier Ontwerp kerk Interieur kerk Maquette kerk Va! spits kerk Grafkelder Slaan le paal Kerkje Beeldbank Noord-Hollands Archief, Proviniciale Atlas- Prenten en Tekeningen Beeldbank Regionaal Archief Alkmaar Regionaal Archief Alkmaar Beeldbank van de Rijksdienst voor het Cultuur Erfgoed. Fotograaf: G. Th. Delemarre, 1963-03 Fotograaf onbekend Fotograaf: Getril van Essen, 16 maart 1965 Fotograaf: Annie Klomp, 1965 Foto Niestadt, Zijpermuseum, Schagerbrug, 19 augustus 1965 Fotograaf onbekend. Ca. 1968

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2015 | | pagina 22