XI 19. De sloop van de derde kerk hield de gemoederen in Veenhuizen bezig. De bouw van het vierde kerkje leverde niet zoveel stof tot praten op in de besturen. Het mocht na tuurlijk niet te veel kosten, maar het moest er wel redelijk uitzien. In de vergadering van 2 januari 1963 komt aannemer Nap met het idee om de kerk te slopen en er een nieuw kerkje voor in de plaats te zetten, maar dat was nog maar een id eetje. In de vergadering van 14 mei 1963 had hij al een plan bij zich wat ongeveer 20.000 moest kosten. Nap was namelijk op de hoogte van het advies van de Bouw- en Restauratiecommissie van de Nederlands Hervormde Kerk. "Maar hoe komen we eraan. We zijn toch eigenlijk nog niet eens uit de oude schuld vandaan Men hoopt subsidies te kunnen krijgen. Als in de vergadering van 1 augustus 1963 wordt besloten tot sloop van de oude kerk, wordt ook be sloten om een nieuw kerkje te bouwen. Dominee Stam stelt voor om Nap als lid van de bouwcommissie te laten funge ren en de tekening te maken en het daarna uit te besteden. Er wordt bekeken of het kerkje gebouwd kan worden in overleg met de gereformeerden. Een paar leden van de kerkenraad zien daar evenwel niets in. Op 11 september is er overleg met het Moderamen van de Nederlands Hervormde Kerk. Die bepleiten een zakelijke opzet van het nieuwe gebouw en de kosten daarvan. Ze vin den samenwerking met de gereformeerden fan tastisch, maar als je het kerkje zelf kan bekosti gen, blijf dan eigen baas. In de vergadering van 30 januari 1964: met 35 lidmaten is het heel riskant om direct de grote stap te wagen om iets nieuws neer te zetten. Daarom is er nu een bouwcommissie aangesteld om alle geldelijke lasten en risico 's goed te onderzoeken en niet eerder te gaan slopen dan de contanten hier voor toereikend zijn. Ook zou de bouwcommis sie eens rond kijken naar een aardig gebouwtje dat dan dienst kan doen als kerk. In de bouw commissie zijn aangesteld de heren W. Kroon, M. Druyf F. van Stipriaan en de heer Nap". Klaas Nap, zoon van Piet Nap heeft het kerkje getekend, waarbij de opdracht was vooral te zorgen dat het niet op een "koolschuur of kip penhok" mocht lijken. In de vergadering van 13 oktober 1964 komt de bouw van de nieuwe kerk weer ter sprake, maar veel resultaat is er nog niet. De tekening gaat rond en had aller instemming. De financiën zijn niet zo best. In de vergadering van 10 maart 1965 laat W. Kroon de maquette zien van het nieuwe kerkje. Het gebouwtje zal ongeveer 30.000 kosten zonder interieur. In de vergadering van 16 augustus 1965: "Daar er vijf afgevaardigden van het kerkbestuur naar Den Haag zijn geweest voor een storting aan de kerk, is er nu bericht van de Kerkbouwactie binnengekomen dat we 12.000 hiervan ont vangen Vervolgens wordt verzocht: "Daar de 19e au gustus de eerste paal wordt geheid voor het nieuwe kerkje, wilde de heer Nap dat dominee's, kerkbestuur, e.d. aanwezig wilden zijn De palen gingen gewillig de grond in en de rest van de kerk was grotendeels boven het maai veld, zodat de vorderingen goed te zien waren. De staalconstructie werd geplaatst door de fir ma Rentenaar en de aannemer was Nap. Beiden dorpsgenoten en lidmaten van de kerk. Op 21 oktober wordt het praalgedeelte van het praal graf van Reinout van Brederode naar het nieu we kerkje overgebracht onder leiding van de Slaan van de eerste paal op 19 augustus 1965 Nieuw kerkje Het nieuwe kerkje van Veen- huizen. Een vriendelijk gebouwtje ont worpen door de architect Klaas Nap

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2015 | | pagina 21